Style elewacji domów

Style elewacji domów to temat warty poruszenia, ponieważ fasada oraz pozostałe ściany zewnętrzne budynku są naszą wizytówką. To właśnie ta część obiektu jest widoczna z ulicy i to ona świadczy w pierwszej kolejności o naszym guście oraz poczuciu estetyki.

Aby wybrać odpowiedni styl, ważne jest nie tylko zobaczenie, jak będzie wyglądał dom na końcu, ale także wybór dostępnych materiałów, które zostaną użyte do jego dekoracji. Ważne jest, aby poznać ich charakterystykę i porównać z regionalnym klimatem na placu budowy. Prosty przykład - w stylu śródziemnomorskim używa się dużo kamienia, głównie piaskowca. Ten materiał ma wysoką higroskopijność, więc lepiej nie stosować go w regionach o wysokiej wilgotności, ale w gorących miejscach pokaże swoją najlepszą stronę. Materiały to temat na osobny artykuł. Teraz zanurzmy się w piękno stylowych fasad domów i odkryjmy cechy tych obszarów.

Nowoczesny styl elewacji domu

Nowoczesny styl elewacji domu w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością. To wypadkowa kilku różnych designów, która obecnie jest ewidentnie w modzie. Oznacza to, że projekt nowoczesnej elewacji domu jest najczęściej mieszanką harmonijnie wybranych pomysłów. Ale nawet w tej sytuacji istnieją pewne podstawowe cechy, które muszą być znane tym, którzy są na bardzo wstępnym etapie budowy czy remontu:

Nowoczesny styl elewacji domu

- prostota i przejrzystość wszystkich form i linii - wielu architektów woli dziś stosować prostsze i lakoniczne formy geometryczne;
- zastosowanie dużych, panoramicznych okien, które nie tylko pięknie wyglądają na samej fasadzie, ale także zapewniają maksymalną ilość naturalnego światła w domu;
- minimalizm w użyciu elementów dekoracyjnych na zewnątrz budynku;
- stosowanie głównie przyjaznych dla środowiska materiałów. To kryterium istnieje od kilku lat i polega na tym, że do dekoracji fasad projektanci zalecają stosowanie naturalnych materiałów lub analogów, które naśladują naturalne elementy. Użycie jednego lub drugiego materiału nie powinno szkodzić środowisku ani zdrowiu ludzkiemu;
- stosowanie różnych materiałów. Ich udane połączenie zaprezentuje oryginalną i ciekawą wersję fasady prywatnego domu, która nie będzie podobna do żadnej innej.

Dla wielu miłośników luksusowego wyglądu zewnętrznego, nowoczesna wersja może wydawać się nudna i monotonna. Tak jednak nie jest. Różnorodność w tym przypadku przejawia się w postaci niezwykłych rozwiązań projektowych, zastosowania kontrastujących kolorów i materiałów. Starannie zaplanowany wygląd elewacji domu w nowoczesnym stylu może stać się odważnym i indywidualnym rozwiązaniem architektonicznym, pomimo rygorystycznych kryteriów współczesnych. Ponadto musisz pamiętać, że pomimo wszystkich modnych trendów, dekoracja zewnętrzna Twojego domu powinna być przede wszystkim przez Ciebie przyjazna. Dlatego musisz wybrać jego projekt, opierając się wyłącznie na własnych preferencjach. Ponadto istnieje obecnie wiele różnorodnych stylów, które zostaną omówione później na naszym blogu.

Ostanie wpisy z kategorii