Najmodniejsze kolory elewacji 2020

Najmodniejsze kolory elewacji 2020 to temat naszego dzisiejszego artykułu na blogu Decorbook. Postaramy się Wam podpowiedzieć w jaki sposób wybrać właściwy kolor dla budynku, tak by wyglądał on elegancko i by przesadnie nie wyróżniał się na tle otoczenia. Barwa, jaką naniesiemy na elewację nie może być dziełem przypadku czy też niepopartą pewnymi wyznacznikami wizją. Jedna zła decyzja może spowodować, że zewnętrzna część domu będzie budzić uśmiech politowania, zamiast być naszą wizytówką. Zanim więc przystąpimy do prac elewacyjnych, warto dobrze przemyśleć i zaplanować kolorystykę ścian.

Jak dobrać kolory elewacji zewnętrznej zdjęcia i paleta barw

Sprawdźmy więc jak dobrać kolory elewacji zewnętrznej, a dodatkiem niech będą zdjęcia i paleta barw. Przy wyborze koloru należy zwrócić uwagę na trzy zagadnienia. Chodzi o ogólną stylistykę budynku, kolor dachu i typ dachówki oraz krajobraz wokół obiektu.

Jak dobrać kolory elewacji zewnętrznej zdjęcia i paleta barw

Przyjmuje się zasadę, że do domów utrzymanych w klasycznym charakterze należy stosować kolory delikatne i stonowane. Wystarczy wymienić tu biel, beże, żółcienie czy jasne brązy. W przypadku domów nowoczesnych, które nie posiadają wytwornych elementów ozdobnych i detali, można poeksperymentować z odważniejszymi kolorami.

Uwagę należy zwrócić również na dach. Kolor elewacji powinien współgrać z odcieniem dachówek i ich wyglądem - kształtem i fakturą. Najczęściej występującym kolorem dachu są różne odcienie czerwieni. Taki rodzaj wykończenia najlepiej zestawić z jasnym kolorem elewacji. Natomiast do szarych dachówek i innych kolorów, można spróbować dobrać "odważniejsze" farby elewacyjne.

Ostatnią zależnością, na którą należy zwrócić uwagę podczas doboru kolorystyki elewacji, jest krajobraz wokół budynku. Jeśli mieszkamy przy lesie, kolorystyka budynku powinna korespondować z kolorami natury. Gdy w naszym sąsiedztwie znajduje się dużo innych budynków, pamiętajmy, by nasza fasada nie była zbytnio kontrastowa i "agresywna". Oczywiście możemy postawić na żywe kolory, dzięki którym będziemy się wyróżniać, ale nie powinny one być zbyt rażące. Mocne i intensywne kolory bezpieczniej zastosować na małej powierzchni, by na przykład podkreślić jakiś element czy detal budynku.

Rodzaje farb elewacyjnych

Obecnie wyróżniamy kilka rodzajów farb elewacyjnych. Warto zaznaczyć, że produkty te, oprócz nadania nowego koloru budynkowi, zabezpieczają go również przed szkodliwym wpływem zewnętrznych czynników. Dobór odpowiedniej odmiany jest więc bardzo ważny, bo stanowi inwestycję na wiele lat. Poniżej opisujemy charakterystykę najpopularniejszych farb zewnętrznych:

Rodzaje farb elewacyjnych

  • farby akrylowe - najpopularniejszy obecnie rodzaj farb, używanych do malowania elewacji. Równocześnie, jest to chętnie używana farba podczas malowania wnętrz. Jej głównym składnikiem jest organiczna żywica akrylowa. To trwały rodzaj farby, który wyróżnia się niską nasiąkliwością i małą podatnością na zabrudzenia. Istotnym atutem jest również cena tego typu farb, która jest przystępna i bardzo konkurencyjna wobec innych odmian.
  • farby silikatowe (krzemianowe) - trwała odmiana farb, która jest odporna na wpływ warunków atmosferycznych i zabrudzenia, ale gorzej radzi sobie z atakami pleśni i glonów. Bardzo silnie wiąże z podłożem, ale nie nadaje się do malowania podłoży organicznych. Farby te są żrące, dlatego należy zabezpieczyć się podczas malowania - chodzi głównie o oczy i ręce.
  • farby silikonowe - rodzaj farby o właściwościach hydrofobowych, dzięki którym farba nie wchłania wody. Deszcz w praktyce spływa po warstwie farby, co dobrze oddziałuje na trwałość elewacji. Dzięki temu łatwiej utrzymać też ściany w czystości. Solidnie wiąże z podłożem.
  • farby wapienne - używane z reguły do odnawiania zabytkowych budynków oraz domów wykończonych tynkiem wapiennym. Cechują się dużą chłonnością, dlatego słabo zabezpieczają ścianę przed deszczem. Posiadają jednak wysoką paroprzepuszczalność i skutecznie chronią przed pleśnią i drobnoustrojami.
  • farby winylowe - produkt, odchodzący powoli do lamusa, ze względu na wiele wad. Można wśród nich wymienić małą odporność na wpływ drobnoustrojów, niską trwałość czy tendencję do złuszczania się po wyschnięciu. Farby te skutecznie zostały wyparte przez produkty akrylowe.

Dodajmy, że producenci oferują również mieszanki farb, na przykład farby akrylowo-silikonowe, łączące cechy dwóch odmian.

Jak dobrać kolor do fasady?

Jak dobrać kolor do fasady? Przede wszystkim należy kierować się wymienionymi przez nas wyżej wskazówkami, jak również zdrowym rozsądkiem. W przypadku chęci zastosowania ciemnych kolorów na elewacji, należy zachować umiar, by budynek zbyt mocno nie wtopił się w otoczenie i nie był zbyt ponury. Warto też pamiętać, że bardzo ciemny kolor elewacji wpływa na temperaturę wewnątrz budynku, a mianowicie w lato jest bardziej ciepło, a w zimę chłodniej. Naprężenia termiczne mogą też doprowadzić do pękania tynku.Jak dobrać kolor do fasady - MODNE KOLORY ELEWACJI WZORNIK

Umiejętne dobranie kolorów elewacji może optycznie powiększyć budynek. Stanie się tak, gdy pomalujemy jaśniejszym kolorem wyższą kondygnację budynku. By elegancko i umiejętnie podkreślić ramy drzwiowe i okienne, powinny być pomalowane również jaśniejszym kolorem, niż reszta elewacji. Na jednym budynku najlepiej zastosować dwa, góra trzy kolory.

Modne kolory elewacji wzornik

Modne kolory elewacji są na wyciągnięcie ręki, a w wyborze pomocny będzie wzornik. To zestaw próbek, pozwalający zidentyfikować barwę i jej kod. Umożliwia on klientowi porównanie i zestawienie kolorów. Określa również tak zwany współczynnik światła rozproszonego, czyli ilość światła odbijającego się od elewacji. Wzorniki można spotkać w wersji tradycyjnej, na przykład w sklepach z farbami. Obecnie producenci, idąc z duchem czasu, przygotowują również wzorniki w formie cyfrowej, które można sprawdzić za pośrednictwem internetu.

Kolory elewacji budynku program

Kolory elewacji budynku pomoże określić i zwizualizować specjalny program. Producenci posiadają swoje oprogramowanie czy też aplikacje, które umożliwiają klientom tworzenie własnych projektów kolorystycznych elewacji. W praktyce najpierw wybieramy model budynku, jaki chcemy pomalować, na przykład klasyczny dom jednorodzinny, nowoczesny dom jednorodzinny czy miejski dom. Następnie, posiadając wzornik, dobieramy kolor fasady, drzwi i zdobień, dachu lub drewnianych konstrukcji, zależnie od tego jaki rodzaj budynku nas interesuje. Dzięki zastosowaniu tego typu nowinek technicznych, nie musimy korzystać z pomocy grafików komputerowych, bo w kilku prostych krokach sami możemy sprawdzić jak przedstawia się nasz pomysł. Natomiast dzięki zastosowaniu pełnego wzornika, podczas obsługi programu i sprawdzania różnych konfiguracji kolorystycznych, mamy szansę stworzyć rozwiązania, które wcześniej nie wpadły nam do głowy.

Kolory elewacji budynku program