Farba elewacyjna kolory - farby zewnętrzne elewacyjne

2019-11-21

FARBA ELEWACYJNA KOLORY - FARBY ZEWNĘTRZNE ELEWACYJNE

Farba elewacyjna kolory - farby zewnętrzne elewacyjne - właśnie te produkty bierzemy dziś pod lupę na naszym blogu. Ich właściwy dobór jest bardzo ważny, ponieważ nie tylko nadają budynkowi odświeżony wygląd, ale również chronią go przed wpływem warunków zewnętrznych. Źle dobrana farba może spowodować nawet niszczenie tynku, co wiązałoby się z dodatkowymi kosztami i koniecznością ponownego remontu elewacji.

Również źle dobrany kolor potrafi nieźle namieszać i spowodować, że nasz budynek zamiast budzić podziw, będzie wywoływał uczucie zażenowania u naszych gości czy sąsiadów i przechodniów. Zaczniemy więc od opisania popularnych barw, które często możemy spotkać na elewacji i które są bezpiecznym i uniwersalnym rozwiązaniem dla domu czy budynku usługowego. Popularne farby na zewnątrz domu kolory:

  • farba biała - propozycja ta świetnie będzie komponować się z ciemnym lub czerwonym dachem. Kolory te wzajemnie się uzupełniają i tworzą atrakcyjną dla oka całość. Dach stanowi wówczas dominujący motyw obiektu, dlatego jego uzupełnieniem powinny być ściany o jasnych kolorach. Ciemna elewacja spowodowałaby, że budynek będzie zbyt ponury i będzie zbyt wyróżniał się na tle otoczenia. Biała farba i ciemny dach to przede wszystkim propozycja dla domów o klasycznym charakterze.
  • farba szara - prezentuje się bardzo dobrze w niemal każdym otoczeniu, z naciskiem na przestrzeń miejską. Najlepiej dobierać odcienie jaśniejsze i ciepłe. Będą one równie dobrze komponować się z ciemniejszymi dachami, jak barwa biała. Wystrzegać należy się z kolei ciemniejszych odcieni szarości. Kolor szary dobrze współgra z kolorem czerwonym na elewacji, ale tego drugiego nie może być zbyt wiele - można nim na przykład podkreślić wyróżniające się elementy obiektu, jak garaż czy poddasze.
  • farba zielona - na elewacji prezentuje się bardzo przyjaźnie i elegancko. Przede wszystkim będzie idealnie współgrać z naturalnym krajobrazem, więc jest to idealne wyjście dla osób mieszkających przy lesie, na wsi, lub posiadających bujny ogród.

Farba fasadowa co to jest

Farba fasadowa co to jest - to pytanie często spotkać można w internecie. Jest to nic innego, jak farba elewacyjna pod alternatywną, zastępczą nazwą. Produkty te najlepiej kupować w dużych, dziesięciolitrowych wiadrach, bo taka opcja jest najbardziej korzystna pod względem finansowym. Dobre jakościowo odmiany chronią elewację przez wiele lat poprzez zapewnienie paroprzepuszczalności i zabezpieczenie przed wodą, promieniami UV i zmiennymi temperaturami.

Farba fasadowa co to jest

Farby elewacyjne ceny

Farby elewacyjne posiadają różnorodne ceny, w zależności od rodzaju. Najtańsze są winylowe (za 10 litrów zapłacimy od blisko 30 do około 100 złotych), ale ta odmiana powoli przechodzi już do lamusa. Ze względu na swoje wady, wypierana jest przez farby akrylowe - obecnie najpopularniejsze odmiany farb. Te kosztują od ok. 60 do blisko 300 złotych za 10 litrów. Za taką samą ilość farby silikonowej zapłacimy w przedziale od 70 do nawet 400 złotych, a za odmianę silikatową trzeba zapłacić ok. 120-200 złotych. Farby wapienne kosztują natomiast w granicach 200 złotych.

Farby elewacyjne ceny - JAKA FARBA ZEWNĘTRZNA NA TYNK

Jaka farba zewnętrzna na tynk?

Jaka farba zewnętrzna na tynk będzie najbardziej odpowiednia? Wszystko zależy od rodzaju podłoża, jaki znajduje się na naszym budynku. Jeśli jest to tynk cementowy lub cementowo-wapienny, najlepiej użyć do malowania farb silikatowych lub wapiennych. Z kolei jeśli mamy do czynienia z nowoczesnym budownictwem, które pokrywają tynki cienkowarstwowe z ociepleniem, specjaliści rekomendują farby akrylowe i silikonowe lub rzadziej używaną mieszkankę silikonowo-akrylową. Skład farby powinien pokrywać się ze składem podłoża budynku, więc dla podłoża akrylowego najlepsza będzie farba akrylowa etc. Pamiętajmy, że farba zewnętrzna na dom musi być odpowiednio dobrana, ponieważ jest to inwestycja na wiele lat.

Jaka farba elewacyjna opinie

Jaka farba elewacyjna jest najlepsza i co mówią opinie? Tak naprawdę tyle zdań, co użytkowników. Nie sposób wskazać jednoznacznie producenta, który przoduje, jeśli chodzi o jakość oferowanych farb. Obecne technologie pozwalają wypuszczać produkty bardzo dopracowane i bardzo dobre jakościowo. Jeśli trafia się coś odstającego od obecnego poziomu, rynek szybko to weryfikuje.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Solidna farba elewacyjna powinna "trzymać" kolor na fasadzie, umożliwiać zmywanie brudu ze ściany przez padający deszcz, umożliwiać paroprzepuszczalność oraz utrzymywać poziom cieplnej izolacyjności ściany. Jedną z kluczowych spraw jest również ochrona fasady przed działaniem warunków atmosferycznych, czyli światła słonecznego, deszczu, wilgoci oraz minusowych temperatur.