Tapeta w sztukaterii, jak można jej użyć?

2021-03-29

Tapeta w sztukateriiTapeta w sztukaterii, jak można jej użyć? - to pytanie zadają sobie często miłośnicy nowoczesnych dekorów, którzy chcą wprowadzić do swojego wnętrza powiew świeżości. Prostym i stosunkowo niedrogim sposobem na to, jest właśnie nieco zapomniana tapeta. Swoje sukcesy świeciła w latach '90 ubiegłego wieku, ale nie znaczy to, że produkt ten całkowicie odszedł do lamusa! W dzisiejszym tekście podpowiemy Wam jak efektownie i ciekawie zestawić tego typu wykończenie ścian ze sztukaterią. 

Po remoncie często występuje nadmiar materiałów: resztki tapety, płytki, lakier lub farba. Zazwyczaj ich liczba nie wystarcza do pełnego ukończenia dowolnej strefy. Ale nie spiesz się z wyrzuceniem niepotrzebnych skrawków, ponieważ z nich możesz stworzyć prawdziwe arcydzieło. Dekor z resztek tapety pomoże uzupełnić wnętrze mieszkania lub letniej rezydencji i tchnie nowe życie w stare meble. W przypadku szczególnie spektakularnych kompozycji możesz dodatkowo kupić kilka rolek designerskich gobelinów, aby zaktualizowany element projektu był jeszcze bardziej oryginalny.

Najbardziej wygodne do tworzenia aranżacji są tapety papierowe i włókninowe. Te pierwsze są idealne do dekoracji mebli. Pastelowe kolory z dyskretnym kwiatowym wzorem pozwalają stworzyć wyjątkowy zestaw w stylu prowansalskim własnymi rękami. Tapety z włókniny są trwalsze niż ich papierowy odpowiednik, a odporność na wilgoć pozwala na ich użycie nawet do wystroju kuchni. Łatwo jest dbać o panel wykonany z włókniny: wystarczy delikatnie przetrzeć płótno wilgotną gąbką.
Tapety tekstylne również wyglądają organicznie jako element domowego obrazu i są bardzo eleganckie. Aby chronić je przed kurzem, można ukryć je pod szkłem w ramie.

By stworzyć efektowną aranżację, tapety należy uzupełnić ramą. Możesz użyć zarówno gotowego, jak i samodzielnie zmontowanego elementu. Możesz zaprojektować go własnoręcznie z drewnianych listew lub na przykład z poliuretanowych listew ściennych.

Sztukateria z tapetą na ścianie - ciekawe pomysły na aranżacje

Sztukateria z tapetą na ścianieCzas więc przedstawić ciekawe pomysły na aranżacje ze sztukaterią z tapetą na ścianie. Pierwszym rozwiązaniem jest zestawienie boazerii angielskiej z tapetą. Nie warto bowiem decydować się na jasno pomalowane ściany w zestawieniu z lamperią, ponieważ wnętrze będzie wyglądać zbyt sterylnie i jednolicie. Połączenie efektownej, wzorzystej tapety (na przykład w kolorze bordowym czy butelkowo-zielonym) z białą boazerią będzie stanowiło piękny i przykuwający wzrok kontrast. 

Tapetę warto zestawić też z listwami ściennymi. Komponenty te dzielą skutecznie powierzchnię ściany na dwie płaszczyzny, z czego jedna może być pomalowana farbą, a druga wytapetowana. Listwy ścienne w ornamenty można połączyć z tapetą posiadającą ciekawy wzór. 

Bardzo modne są ostatnio naścienne ramy stworzone ze sztukaterii, w których umieszczona jest tapeta. Wygląda to niezwykle elegancko i jednocześnie efektownie, a rozwiązanie to sprawdza się świetnie nie tylko w salonach, ale również w korytarzach, przedpokojach czy sypialniach.

Jak skutecznie wykonać taki projekt? Spełnić należy kilka warunków:

  • Zarysuj granice przyszłej ramy, rysując linie na ścianie.
  • Aby uzyskać dokładne granice, użyj na przykład poziomicy laserowej. Zmniejszy to ryzyko, że przyszła rama będzie wyglądała nierówno.
  • W przypadku korzystania z płynnej tapety, ramę należy przymocować do ściany przed nałożeniem samego materiału. Listwy poliuretanowe wyglądają szczególnie imponująco w tym przypadku.
  • Wszystkie dodatkowe techniki, na przykład patynowanie powierzchni tapety z włókniny, są wykonywane przed instalacją ramy.

Resztki tapety, które należy wykorzystać do stworzenia oryginalnej kompozycji, należy przygotować z wyprzedzeniem, zwłaszcza jeśli musimy pociąć materiały. Oprócz tapety należy zaopatrzyć się w odpowiednie listwy, które posłużą jako rama dla panelu. Ramka może być wykonana z drewna, styropianu lub poliuretanu. My rekomendujemy ten ostatni materiał, ponieważ jest bardzo wytrzymały i wilgocioodporny.

Do ramy panelu należy kupić specjalny klej, ponieważ tapeta często nie jest przeznaczona do tych celów. W przypadku drewnianej lub poliuretanowej ramy odpowiednie są tak zwane gwoździe płynne, do gipsu lub styropianu potrzebna jest szpachla lub klej gipsowy. Klej do samej tapety jest wybierany na podstawie jej rodzaju. Przed tapetowaniem, ścianę należy pokryć podkładem.

Przed klejeniem, konieczne jest przygotowanie ściany zgodnie z technologią obróbki powierzchni do tapetowania. Po usunięciu starych materiałów wykończeniowych określ lokalizację przyszłego panelu. Najbardziej harmonijny do tych celów jest fragment ściany, który jest widoczny z dowolnego miejsca w pokoju. Zaznacz powierzchnię. Linie powinny być ściśle pionowe i poziome, umieszczone pod kątem 90 stopni. Aby uzyskać dokładność, użyj poziomicy laserowej. Po zarysowaniu pokryj ścianę podkładem. Kompozycję można natychmiast zaimpregnować na całej powierzchni ściany. Najwygodniejszym narzędziem do tego procesu będzie wałek.

Montaż panelu dekoracyjnego z tapetą

Na koniec wyjaśnimy jak powinien wyglądać montaż panelu dekoracyjnego z tapetą. Przed zastosowaniem samej tapety konieczne jest przygotowanie i zamocowanie ramy. Wytnij elementy przyszłej ramy zgodnie z długością i wysokością w projekcie. Za pomocą skrzyni uciosowej i klasycznej piły ręcznej z naostrzonymi ząbkami dotnij listwy pod kątem 45 stopni. Listwy z ciężkich materiałów zaleca się dodatkowo mocować za pomocą wkrętów samogwintujących, których otwory należy wcześniej wywiercić. Następnie przyklej ramkę, nakładając klej do sztukaterii na listwach.

Po zainstalowaniu listwy zajmuj się wykończeniem ramy: ukryj nakrętki śrub czy ewentualne połączenia. Po wypełnieniu, zagruntuj powierzchnię listwy i pomaluj ją farbą, nakładając kompozycję na co najmniej dwie warstwy. Po pracy z ramą konieczne jest wypełnienie wnętrza panelu tapetą. Umieść klej na tapecie i przymocuj płótno do ściany, wyrównując nacięcie względem ramy. Wygładź panel od środka do krawędzi za pomocą pędzla lub szmatki. Przytnij nadmiar kraty wzdłuż krawędzi płótna za pomocą noża biurowego. Gotowe!

Dekoracja ścian i wnętrz z wykorzystaniem resztek tapet to świetny sposób na ożywienie projektu i uzupełnienie oryginalnego stylu pokoju. Nadwyżki materiałów wykończeniowych można również wykorzystać do dekoracji mniejszych przedmiotów: doniczki, ozdobnych pudełek, puszek kuchennych do przechowywania żywności. Wykończenie elementów dekoracji tymi samymi materiałami sprawia, że ​​aranżacja jest kompletna, harmonijna i całościowa. Właściwe wykorzystanie nawet niewielkich zapasów tapet może być prawdziwą „atrakcją” pokoju.