Jak zrobić sufit podwieszany konstrukcja LED to temat naszego kolejnego artykułu na blogu. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania jesteśmy w stanie diametralnie odmienić nasze wnętrze. Oświetlenie ledowe wpuszczone w sufit podwieszany stelaż wprowadza do pomieszczenia zupełnie nową jakość i niewątpliwą estymę. Nic więc dziwnego, że tego typu rozwiązanie spotkać możemy w różnego typu wnętrzach. Niegdyś kojarzyło się ono z nocnymi barami, pubami czy miejscami rozrywki typu kręgielnia. Z czasem pojawiało się w innych miejscach, na przykład restauracjach czy hotelach, by w końcu zagościć w naszych domach. Dziś podpowiemy Wam jak samodzielnie wykonać konstrukcję podwieszaną.

Jak zrobić sufit podwieszany konstrukcja LED

Co pierwsze sufit podwieszany czy ściany działowe?

Co należy postawić pierwsze - sufit podwieszany czy ściany działowe? Jeśli planujemy szeroką instalację remontową, obejmującą zarówno podwieszany sufit, jak i ściany działowe z płyt kartonowo-gipsowych, to należy zacząć od tych drugich. Dopiero do nich przytwierdzić należy podwieszany sufit.

Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku

Czas na szczegółowe wyjaśnienie jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku. Dziś udzielimy Wam wskazówek odnośnie budowy podwieszanego sufitu na konstrukcji jednopoziomowej. Prace zaczynamy od wyznaczenia na ścianie punktów, gdzie będzie przebiegać tak zwana obramówka dla stelażu. Stelaż należy wykonać z profili UD 30. Najlepiej wykonać to przy pomocy poziomicy i ołówka. Do spodu profilu przyklejcie akustyczną taśmę. Profil zamocujcie kołkami. Przy wyznaczaniu obramówki na pozostałych ścianach, należy często kontrolować poziom, by konstrukcja była prosta. Można pomóc sobie laserową poziomicą, która umożliwi wyznaczenie linii w całym pomieszczeniu za jednym zamachem.

Jak wykonać sufit podwieszany krok po kroku

Gdy mamy już gotową obramówkę, należy przejść do zaznaczenia położenia profili głównych CD 60. Ich układ wyznacz na dwóch ścianach przeciwległych. Odstępy muszą wynosić blisko 40 centymetrów. Należy przycinać je w taki sposób, by pozostawić półcentymetrowe luzy z każdej strony. Gdy mamy całość umieszczoną w obramówce, profile główne trzeba wzmocnić wieszakami ES. Należy przytwierdzić je kołkami do sufitu, a po tym połączyć wieszaki z profilami przy pomocy wkrętów "pchełek".

Po właściwym połączeniu konstrukcji można przystąpić do montowania płyt gipsowych. To właśnie one stworzą sufit. Płytę przyłóżcie do konstrukcji i przykręćcie ją za pomocą wkrętów do głównych profili, zachowując odległość blisko 30 centymetrów. Pomiędzy płytami powinno pozostać nieco luzu, by później nie występowały pęknięcia. Miejsca wkręcania i łączenia wyszpachlujcie, by nadać sufitowi właściwą estetykę. Nie zapomnijcie również o poprowadzeniu elektrycznych przewodów.

Sufit podwieszany jaka wysokość?

Jaką wysokość powinien mieć sufit podwieszany i jak nisko powinien się znajdować w odniesieniu do podłogi? Wszystko zależy od tego, jaką wysokość posiada nasze pomieszczenie. Właściciel lokum musi więc dokonać pomiarów i w odniesieniu do nich ustalić wymaganą wysokość. Należy kierować się wytycznymi z rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury. Według nich, wysokość pomieszczeń mieszkalnych w zabudowie wielorodzinnej powinna wynosić 2,5 metra. Dotyczy to pokoi 1-4 osobowych. W przypadku większej liczby mieszkańców, wysokość powinna wynosić 3 metry. Natomiast pokoje, których wysokość wynosi 3 metry i więcej, mogą być obniżone do wysokości nie mniejszej niż 2,5 metra. Grubość najmniejszej konstrukcji podwieszanej wynosi blisko 5 centymetrów, choć w zależności od naszych potrzeb może być oczywiście większa.

Sufit podwieszany jaka wysokość

Sufit podwieszany co ile profile? Wymiary

Co ile centymetrów powinny być rozmieszczone profile przy budowie sufitu podwieszanego? Poniżej podajemy wymiary. Specjaliści wyjaśniają, że profile główne powinny być rozstawione w odległości 40 centymetrów. To standardowy układ, który występuje w większości konstrukcji, jakie możemy spotkać.

sufit podwieszany co ile profile - sufit podwieszany wymiary

Sufit podwieszany jakie kołki

A jakie kołki będą najwłaściwsze do zastosowania w suficie podwieszanym? Przede wszystkim należy pamiętać, że muszą one być dostosowane do zastosowanej konstrukcji. Nie ma tu miejsca na ustępstwa, ponieważ w grę wchodzą kwestie bezpieczeństwa. Jeśli zastosujemy zbyt słabe kołki, to będzie to grozić zapadnięciem się całej konstrukcji.

Sufit podwieszany na kołki

Jeśli więc stosować będziemy sufit podwieszany z płytami gipsowo-kartonowymi, oczywistym rozwiązaniem będą dedykowane kołki do sufitów podwieszanych. Posiadają one specjalne skrzydełka i rozchylające je sprężynki, które gwarantują trwałe utrzymanie w materiale.

Odpowiadając na pytanie: jakie kołki rozporowe do sufitu podwieszanego, polecamy zapytać specjalistę w sklepie budowlanym o kołki przeznaczone do właśnie takich konstrukcji.

Ile kosztuje sufit podwieszany cena robocizny 2019

Na koniec kwestia materialna, a więc ile kosztuje sufit podwieszany i cena robocizny w 2019 roku. Nieliczne bowiem osoby mają odpowiednie umiejętności, ale również odwagę, by samodzielnie pokusić się o montaż tej skomplikowanej konstrukcji. Podwieszany sufit cena za m2 zależna jest od kilku czynników, między innymi indywidualnej wyceny fachowca czy firmy, ale również od obszaru Polski, w którym dany podmiot się zajmuje. Najdrożej wypada województwo mazowieckie, gdzie za usługę wykonania metra kwadratowego podwieszanego sufitu zapłacić musimy od blisko 80 do około 100 złotych. Najkorzystniej dla klienta wypadają natomiast województwa świętokrzyskie i lubelskie (przedział od około 70 do 80 złotych).

Ile kosztuje sufit podwieszany cena robocizny 2019