Elewacja mur pruski imitacja i konstrukcja

2020-01-29

Elewacja mur pruski imitacja i konstrukcja - Mur pruski imitacja na elewacji

Mur pruski imitacja drewna na elewacji, dziś w naszym artykule skupimy się na wyjątkowym rozwiązaniu architektonicznym i jego konstrukcji. Chociaż nie jest ono zbyt często spotykane w miejskiej przestrzeni, można śmiało powiedzieć, że powraca do łask. Właściciele domów jednorodzinnych pragną bowiem wyróżniać się poprzez niecodzienną elewację, a zastosowanie pięknej techniki, kojarzącej się z sielskim i malowniczym krajobrazem oraz przeszłością, to idealny wybór.

Domy w technice muru pruskiego należy jednak stawiać od podstaw, ponieważ ich konstrukcję stanowi szkielet wykonany z drewnianych belek. Czy oznacza to jednak, że nowoczesnym budynkom nie można nadać designu muru pruskiego? Uspokajamy: jest to możliwe dzięki kilku krokom. Cały proces szczegółowo opiszemy na końcu naszego tekstu, a tymczasem zachęcamy Was do zapoznania się z historią oraz charakterystyką techniki zwanej murem pruskim czy też ścianą szkieletową lub ścianą ryglową.

Co to jest mur pruski i kiedy powstał

Zacznijmy od rysu historycznego, a więc ustalmy co to jest mur pruski i kiedy powstał. Jak już wspomnieliśmy, technika ta zakłada wykonanie podstawy budynku w oparciu o ścianę szkieletową, która wypełniona jest ceglanym murem. Drewniana konstrukcja najczęściej jest uwydatniona i stanowi wizytówkę tego typu budowli.

W Polsce technika ta znana jest od czasów średniowiecza, ale najbardziej upowszechniła się w wieku XIX na terenach należących do ówczesnych Prus. Stąd wzięła się właśnie najpowszechniejsza nazwa, czyli mur pruski. Najczęściej zabudowę ryglową spotkać możemy w regionie Kaszub, Śląska, Warmii i Mazur, w zachodniej oraz północno-wschodniej części kraju. Jeśli chodzi natomiast o obszar Europy, budownictwo ryglowe największą popularnością cieszyło się w Niemczech, Holandii, Francji, Irlandii, Wlk. Brytanii, Litwy, Łotwy, Estonii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Danii i Islandii.

Jako ciekawostkę możemy dodać, że konstrukcja szkieletowa praktykowana była już od zamierzchłych czasów, jednak z początku miała bardzo prymitywny charakter. Dawna ludność konstruowała domy poprzez wbijanie pali w ziemię. Nie mogło to jednak zagwarantować utrzymania połaci dachowych o dużym ciężarze i solidnej budowie. Taki obrót spraw wymusił potrzebę konstruowania bardziej złożonych konstrukcji. Z biegiem czasu pojawiła się więc tak zwana konstrukcja krzyżulcowo-słupowa. By ochronić drewno przed wpływem wilgoci, stawiano ją na kamieniach. Następnie wprowadzono zastrzały, czyli belki ukośne, podwalinę i rozwory.

Mur pruski, a szachulec

Teraz wyjaśnimy na czym polega różnica pomiędzy murem pruskim, a szachulcem. O pierwszym z wymienionych napisaliśmy powyżej. A czym jest w takim razie konstrukcja szachulcowa? Podstawę stanowi tutaj drewniany szkielet, jednak wypełniony on jest gliną, która oblepia drewniany materiał, na przykład bambus, gałązki wierzby czy żerdzie. Mówimy wtedy o wypełnieniu gliniano-trzcinowym lub gliniano-słomianym.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Mur szachulcowy i mur pruski są więc często mylone ze względu na drewnianą konstrukcję, ale należy pamiętać, że zasadniczą różnicę stanowi tutaj wypełnienie, które w murze pruskim jest najczęściej murem z cegły.

Nowoczesny fachwerk domu - fachówka

Nowoczesny fachwerk domu, czyli potocznie zwana fachówka, to niemieckie określenie na konstrukcję szkieletową z wypełnieniem z cegieł, czyli po prostu mur pruski. Jak już wspomnieliśmy, rozwiązanie to wraca do łask i coraz częściej pojawia się w przestrzeni miejskiej i na obrzeżach aglomeracji. Architekci oferują w internecie gotowe projekty zabudowy jednorodzinnej o konstrukcji szkieletowej wraz z orientacyjnym kosztem budowy takiego domu do stanu surowego bez instalacji. Jeśli chodzi o koszty, to projekt dla domu o powierzchni użytkowej około 170 metrów kwadratowych i powierzchni zabudowy liczącej blisko 150 metrów kwadratowych, wynosi niemal 4 tysiące złotych. Z kolei wycena budowy to 245 tysięcy złotych.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Ściany szkieletowe drewniane

Ściany szkieletowe drewniane składają się z kilku elementów, które tworzą całą konstrukcję. Ściany zewnętrzne i wewnętrzne podpierają belki podwalinowe. Są umieszczane na fundamentach, ale należy zadbać o to, by były zakotwione w fundamentowych ścianach, ponieważ na nich będą umieszczane kolejne elementy konstrukcji.

Podstawowym komponentem konstrukcji ścian są słupy, które umieszcza się najczęściej w narożnikach, przy przestrzeniach okiennych i drzwiowych, w miejscu, gdzie stykają się nośne ściany.

Do usztywniania ścian od góry służą oczepowe belki, mocowane prostopadle do słupów. Na nich będą się opierać stelaż dachu i końcówki stropowych belek.

Belki skośne, usztywniające konstrukcję i zapewniające stateczność ścian, określa się mianem zastrzałów. Umieszcza się je koło słupów narożnych w dolnej kondygnacji. Zastrzały łączy się z belkami podwalinowymi i oczepowymi.

Rygle to kolejny element. To krótkie belki, dzielące konstrukcję na zamknięte pola i gwarantujące stateczność ścian. Do montażu drewnianych elementów konstrukcji w całość służą z kolei złącza ciesielskie (wręby, czopy, zamki) oraz gwoździe, śruby i łącznik BMF.

A jakie drewno należy zastosować w budowie konstrukcji ryglowych? Zaleca się użycie drewna wykorzystywanego do tworzenia domów drewnianych. Powinno być ono wysuszone oraz zaimpregnowane przed wpływem warunków atmosferycznych, drobnoustrojów i owadów.

Plusy i minusy domów z muru pruskiego

Teraz przeanalizujemy plusy i minusy domów z muru pruskiego. Pierwszą zaletą, jaka wysuwa się na czoło listy, jest oczywiście niecodzienny i nietuzinkowy wygląd w starodawnym stylu. Ale to nie wszystko. Inne pozytywne aspekty wiążą się z budową domu:

  • mocny fundament nie jest wymagany, wystarczy monolityczna, płytka podstawa, ale można zastosować inne rodzaje podłoża, w zależności od cech geologicznych terenu;
  • ze względu na niewielką wagę konstrukcji, a także zastosowanie klejonego lub suchego materiału do budowy ramy, budynek praktycznie nie ma skurczu, co pozwala natychmiastowo zaangażować się w instalację i dekorację ścian;
  • pomimo oczywistej otwartości konstrukcji, cała komunikacja inżynierska jest łatwo ukryta w niszach technologicznych, na przykład w podłodze lub ścianach.

Jeśli chodzi o wady domów z muru pruskiego, należy zwrócić uwagę na:

  • potrzebę regularnego przetwarzania elementów drewnianych za pomocą środków ochronnych (antyseptycznych, opóźniających palenie i zwiększających odporność materiału na wilgoć);
  • jeśli budowa umiejscowiona jest w trudnych warunkach klimatycznych, potrzebne będą dodatkowe koszty do urządzenia niezawodnej i skutecznej warstwy izolacji cieplnej, które zwiększą grubość ściany;
  • biorąc pod uwagę cechy projektu, koszt jego opracowania i budowy domu będzie kosztował nieco więcej, niż konwencjonalny budynek o podobnej wielkości.

Jak zrobić mur pruski na elewacji?

Na koniec pytanie trapiące właścicieli istniejących już budynków - jak zrobić mur pruski na elewacji? Uspokajamy - nie trzeba stawiać nowego obiektu od podstaw. Obecne technologie i komponenty pomagają przystosować wygląd elewacji do dawnych standardów wizualnych. W tym celu należy użyć paneli elewacyjnych drewnopodobnych, zwanych również deskami kompozytowymi.

Na elewacji wykonajcie warstwę ze styropianowych płyt o grubości, która zapewni ciepło wewnątrz budynku i uchroni obiekt przed nadmierną utratą energii. Ważne jest wcześniejsze przygotowanie projektu elewacji, który określi grubość warstwy płyt. W styropianie należy wyciąć korytka na deski w sposób, który wykluczy powstanie mostków termicznych. Pamiętajcie też, by po wykończeniu całości elewacji, stanowiła ona jedną płaszczyznę z deską.

Na płyty nakłada się klejącą zaprawę i w niej zatapia warstwę zbrojną, czyli siateczkę z włókna szklanego. Na nią następnie należy nałożyć podkładową masę tynkarską. Gdy ten etap prac mamy za sobą, możemy przystąpić do montażu desek. Mocuje się je poprzez metalowe kotwy. Wolne przestrzenie między deskami i płytami należy uzupełnić masą uszczelniającą. Ostatnim etapem będzie nałożenie na zagruntowaną warstwę zbrojną wyprawy tynkarskiej o cienkiej warstwie. Nie zapomnijcie jednak o zabezpieczeniu desek folią malarską. Taka realizacja ścian na elewacji będzie do złudzenia przypominać klasyczny mur pruski!