Ciekawe elewacje domów jednorodzinnych

2020-01-08

Ciekawe elewacje domów jednorodzinnych to kolejny temat, który poruszymy dziś na naszym blogu Decorbook. Dlaczego właśnie ten temat? Ponieważ fasada jest "twarzą" budynku i jednocześnie naszą wizytówką. To na nią zwracają uwagę przechodnie, sąsiedzi, ale również nasi goście. Pierwsze wrażenie można wywrzeć tylko raz, dlatego tak istotne jest właściwe zaplanowanie wyglądu elewacji.

Ciekawe elewacje domów zdjęcia

Ciekawe elewacje domów dobrze oddają zdjęcia zawarte na naszym blogu. Zawsze staramy się, by w parze z poradami i inspiracjami pisanymi szły również fotografie i wizualizacje, bo właśnie te elementy najbardziej przemawiają do naszej wyobraźni. Zebraliśmy więc dla Was kilka ciekawych "obrazków", by lepiej pokazać Wam jak może wyglądać efektowna fasada jednorodzinnego domku.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Ciekawe pomysły na elewacje domu

Należy pamiętać, że ciekawe pomysły na elewacje domu zależne są od kilku czynników. Wziąć pod uwagę należy między innymi strefę klimatyczną, w jakiej się znajdujemy (a więc kwestię opadów deszczu, wilgotności, średniej rocznej temperatury czy liczby słonecznych dni); preferencje właściciela budynku; koszt wykonania czy przyjazność dla środowiska zastosowanych materiałów. Jeśli chodzi o ten ostatni aspekt, to przeważająca większość obecnie wytwarzanych komponentów posiada atesty, które mówią o ich bezpieczeństwie.

Ciekawe pomysły na elewacje domu

Wszystkie te czynniki są ze sobą powiązane i niezwykle ważne, ale w tym artykule porozmawiamy o czymś innym. Mianowicie przedstawimy kilka pomysłów, które być może zainspirują Was do zmiany wyglądu Waszego domu.

Łącząc naturę ze stylem wiejskim

Łączenie natury ze stylem wiejskim to jeden ze sposobów na ciekawą aranżację elewacji budynku. Warto dodać do elewacji elementy kojarzące się z wiejskim krajobrazem, by znacznie wyróżnić nasz dom spośród setek innych w okolicy. Jeśli Twój dom graniczy z lasem, warto postawić wokół niego murek, a sam obiekt ozdobić drewnianymi elementami. Naturalne materiały będą świetnie komponować się z naturalnym tłem i krajobrazem.

Jeśli z jakichś względów nie możemy zastosować naturalnych dodatków lub naturalnego drewna, warto rozważyć montaż paneli drewnopodobnych na elewacji. Produkty te idealnie oddają strukturę prawdziwego surowca i na pierwszy rzut oka nie sposób zauważyć, że mamy do czynienia z imitacją. Są one ponadto łatwiejsze w utrzymaniu, bo nie trzeba ich systematycznie konserwować.

Minimalizm jest bardziej popularny niż kiedykolwiek

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że minimalizm jest obecnie bardziej popularny, niż kiedykolwiek. Szczególnie w pozamiejskich obszarach łatwo dostrzec dużo domów, które stronią od skomplikowanego designu, wymyślnych dodatków czy niecodziennych kolorów elewacji. Jest w tym metoda, ponieważ minimalizm zawsze wyróżniał się dyskretnym urokiem i był uważany za znak wzniosłego smaku.

minimalizm nowoczesne elewacje -Minimalizm jest bardziej popularny niż kiedykolwiek

Proste kształty, dyskretne i neutralne kolory, minimum dodatków na elewacji i stylowa rezydencja gotowa. Ponadto tego typu wykończenie można wykonać za minimalną cenę. Jasne i ciepłe odcienie idealnie pasują do tego stylu i będą doskonale łączyć się z dachem o ciemnych kolorach, na przykład z metalowej płytki.

Odważne kombinacje są zawsze modne

Na koniec poruszymy tezę mówiącą o tym, że odważne kombinacje są zawsze modne. Dla tych, którzy nie mogą zdecydować na jednolity projekt domu, istnieje wspaniałe wyjście - połączenie kilku metod wykończenia. Na przykład ściany domu pokryte są dekoracyjnym tynkiem, podstawa wykonana jest z kamienia, a kilka elementów dekoracyjnych wykonanych jest z naturalnego drewna. Dobór dodatków zależy tak naprawdę od wyobraźni klienta i zasobności jego portfela.

Odważne połączenie, wysokiej jakości materiały budowlane i dbałość o szczegóły to najważniejsze elementy udanej elewacji. Najważniejsze - nie bój się eksperymentować. W końcu to, co na pierwszy rzut oka wydaje się absurdalne, może być początkiem nowego stylu projektowania elewacji!

Ciekawe elewacje ze styropianu

Na koniec opiszemy ciekawe elewacje ze styropianu. Dokładniej rzecz ujmując, chodzi o dodatki wykonane ze styropianu, które umieszczane są na elewacji obiektu. To różnorodne komponenty sztukateryjne, które znacznie podnoszą walory wizualne domu i nadają mu wyjątkowy charakter. Mowa między innymi o listwach i gzymsach elewacyjnych boniach, wspornikach, zwornikach czy kolumnach. Wszystkie te elementy nadają budynkowi niesamowity design i pokazują, że w kilku prostych krokach można znacznie odmienić wygląd nieruchomości.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Nowoczesna sztukateria elewacyjna jest łatwa w montażu, bo aplikuje się ją na klej. Jest ponadto bezpieczna, bo posiada niską wagę. Nie występuje zatem ryzyko, ze któryś element oderwie się od ściany i spadnie komuś na głowę. Takie ryzyko występowało chociażby w przypadku elementów gipsowych. Obecne technologie produkcji zakładają tworzenie ozdób elewacyjnych z mocnego styropianu, który dodatkowo pokrywa się warstwą masy sztukatorskiej, czyli mieszanki żywicy i kruszywa kwarcowego. Finalny produkt jest lekki, ale wytrzymały. W praktyce takie elementy służą swoim nabywcom przez kilka lub nawet kilkanaście lat. Warto więc rozważyć właśnie taką formę upiększania domu w kontekście stworzenia ciekawych elewacji.