Modne kolory ścian 2021 - przegląd aktualnych trendów

2021-02-25

Modne kolory ścian 2021

Temat modnych kolorów ścian w 2021 roku, wbrew pozorom, nie jest kwestią bezdyskusyjną i klarowną, dlatego też postanowiliśmy za pomocą dość obszernego przeglądu aktualnych trendów dowiedzieć się na co dziś stawiają domownicy.

Niewątpliwie rok 2020 przyniósł ogromne zmiany dla ludzkości. Pandemia w dynamicznym tempie "zamknęła" świat, przez co odmieniła nasze współczesne społeczeństwo. Przed pandemią dla młodych ludzi liczyła się przede wszystkim kariera zawodowa, realizacja własnych ambicji i planów. Ludzie w większości żyli poza domem. Pandemia bezwzględnie wdarła się w życie każdego człowieka poprzez nakazanie nagłej zmiany dotychczasowego trybu dnia. Nieuchronnym stał się obowiązek przestrzegania zasad obowiązkowej kwarantanny.

Domowe czynności, takie jak gotowanie, plewienie ogródka czy porządki stały się głównym punktem w poszukiwaniu radości życia codziennego. Bezsporne jest więc stwierdzenie, że pandemia uwidoczniła cenną i znaczącą wartość domu. Człowiek jest skonstruowany tak, że w znaczącej mierze zwraca uwagę na otoczenie, w którym przebywa. W konsekwencji wygląd zacisza domowego stał się dla nas bardziej konstytutywny i znaczący, niż przedtem. Pierwsze dni kwarantanny udowodniły jednoznacznie, że ludzie zaczęli przykuwać większą uwagę na stan domu czy też mieszkania, w którym zmuszeni są przebywać częściej.

Pamiętacie te długie kolejki do sklepów, które zajmują się sprzedażą produktów budowlanych i dekoracyjnych? To właśnie pierwsze dni ogłoszonej ówcześnie pandemii. Zachwyt nad upiększaniem domu zaczynał się dość skromnie, bo od zakupienia przytulnej poduszki, czy też obrazu w ciepłych kolorach. Potem ludzie masowo zaczęli kupować farby w celu zmiany tego, co najbardziej widoczne – ścian.

Modny kolor ścian do salonu 2021

MODNY KOLOR ŚCIAN DO SALONU 2021Nie ma możliwości, żeby odpowiedzieć jednym słowem na pytanie jaki jest modny kolor ścian do salonu w 2021 roku. Kolor, jaki dominuje w salonie, jest niezwykle ważny dla domowników, ponieważ główną dekoracją takiego wnętrza są niewątpliwie ściany. Wyczucie stylu człowieka często uwydatnia się właśnie w salonie. To salon jest miejscem, w którym przyjmujemy gości, którzy często surowym okiem oceniają nasz wystrój. Salon jest przede wszystkim sercem każdego domu. To w tym miejscu domownicy spędzają najwięcej czasu, budując przy tym rodzinną atmosferę i zacieśniając więzi.

Czasami wystarczy odpowiedni dobór kolorów do malowania, żeby uzyskać nietuzinkowy efekt. Obecnie najbardziej cenieni projektanci polecają eksponowanie ściany w salonie, tak by była ona na pierwszym planie. Mocne, rzucające się w oczy kolory nie muszą być wcale pomijane ze względu na obawę przed przyciemnieniem pomieszczenia. Ostatnim krzykiem mody jest łączenie ostrych kolorów z beżami, szarościami oraz bielą, co spotyka się z pozytywnym odbiorem. Obecnie największym trendem, który zapomniany powrócił do łask domowników, jest kolor bordowy. Znakomicie wygląda w połączeniu z jasnymi kolorami oraz z meblami w ciepłych odcieniach. Kolor bordowy sprawia, że pomieszczenie automatycznie staje się nie tylko cieplejsze i przytulniejsze, ale także pełne temperamentu i eleganckie.

Podobny efekt uzyskamy również stosując ostatni krzyk mody – czyli butelkową zieleń. Nie bez powodu kolor ten spotkał się z tak pozytywnym odbiorem. Butelkowa zieleń odbierana jest jako kolor elegancki, fantazyjny i niebanalny. Zielony kolor uspokaja i buduje wewnętrzną harmonię. Alternatywą do mocnych i charakternych kolorów są pastele, które niezmiennie od kilku lat pozostają cały czas w modzie. Kolory te zyskały tak pozytywny odbiór, ponieważ wielu ludzi lubi zmieniać swój wystrój poprzez wymianę dodatków, a przy mocniejszych kolorach niestety wymagane jest przemalowanie ścian. Pastele odnajdują się w każdym stylu, są to tzw. bezpieczne kolory.

Kolory w sypialni

KOLORY W SYPIALNIKolory w sypialni to kwestia niezwykle ważna dla domowników. Sypialnia to miejsce relaksu i odpoczynku każdego człowieka. To, jakie barwy będą w niej dominować, ma niezwykły wpływ na samopoczucie wypoczywających. Wybór kolorów, które ułatwią nam relaksowanie się, powinien być niezwykle przemyślany i kierowany dokładnością i szczegółowością. Nie jest to jednak wyznacznikiem, że sypialnia musi być bez wyrazu czy też nudna.

Aktualnym trendem stosowanym w sypialniach są tzw. kolory natury. Są to głównie odcienie barwy niebieskiej i zielonej. Przykładem takiego odcienia jest mięta, która z biegiem czasu nadal pozostaje na topie. Mięta jest kolorem zarówno eleganckim, jak i delikatnym i wyciszonym. Powoduje ożywienie pomieszczenia poprzez wprowadzenie do niego efektów świeżości i subtelności. Uniwersalność tego koloru pozwala na dobieranie różnych dodatków. Mięta połączona z naturalnymi barwami drewna wygląda po prostu niesamowicie.

Dla osób bardziej temperamentnych stanowczo sprawdzą się kolory bardziej wyraziste i charakterne. Jednym z takich kolorów jest limonkowa zieleń. Jest to kolor niezwykle energiczny i pobudzający wyobraźnię. W połączeniu z widnymi pomieszczeniami sprawia naprawdę niezwykły efekt. Osoba relaksująca się w tak pozytywnie udekorowanym pomieszczeniu z pewnością wstaje rano wypoczęta i pełna sił do realizacji swoich planów. Limonkowa zieleń pozwala na wyzwolenie optymizmu, jak i wzmocnienie pewności siebie. Równie energetycznym kolorem jest fuksja, która zdecydowanie sprawdzi się w sypialni wprowadzając przy tym nastrój subtelności i romantyczności. Fuksja znakomicie odnajduje się w sypialni, ponieważ sprzyja odpoczynkowi, wyciszeniu się oraz łagodzi stres.

Bardzo modne są sypialnie w kolorze brzoskwiniowego czy cielistego różu. Nowoczesne sypialnie najlepiej prezentować się będą w bieli, szarości lub czerni i ciemnych kolorach, np. antracytowym.

Kolor ścian kuchnia

KOLOR ŚCIAN KUCHNIAKolor ścian w kuchni jest często zależny od panującej mody, bądź od mebli kuchennych. Jednym z najprostszych sposobów na zmianę wyglądu pomieszczenia jest właśnie malowanie ścian. Dla osób, które spędzają dużo czasu w kuchni, kolory ścian mają ogromne znaczenie.

Zastosowanie odpowiedniego doboru kolorów ma wpływ również na wyczucie smaku osoby gotującej. Przyczynia się do tego humor – pojawiając się w przyjemnym wnętrzu jesteśmy bardziej radośni i pozytywnie nastawieni. Z tegoż powodu dobór odpowiednich barw w kuchni jest bardzo znaczący, a decyzja ta powinna być dobrze przemyślana. Niestety ludzie często zapominają, że kuchnia również jest elementem należącym do całego domu i powinna współgrać z wystrojem salonu i sypialni.

Kolory szarości są zdecydowanie kolorami, które bez dwóch zdań pasują do stylu nowoczesnego. Dla osób, które cenią sobie przestrzeń i estetykę, taka kuchnia to spełnienie marzeń. Najważniejsze aby pamiętać, żeby w wyborze kierować się tym na czym nam zależy. Kolor wnętrz w żadnym wypadku nie może nas przytłaczać, tylko sprawiać u nas zadowolenie i zachwyt.

Moda na kolor szary utrzymuje się już dłuższy czas. Jest on nie tylko przyjemny dla oka, ale także praktyczny. Barwy szarości umożliwiają dopasowanie niemal każdego stylu i dodatków, ponieważ jest to kolor neutralny, który chętnie łączy się również z innymi kolorami. Ściany w odcieniach szarości znakomicie sprawdzą się w prostym stylu skandynawskim, dynamicznym stylu loft czy też w luksusowym stylu industrialnym. Równie dużą popularność w tym roku zyskują ciemne ściany w kuchni, które znacząco eksponują jasne meble. Szafki kuchenne i blat odgrywają wówczas kluczową rolę w wystroju, są bowiem elementem, który rozjaśnia przestrzeń. Ciemne kolory są więc odpowiednim wyborem dla miłośników jasnych frontów.

Klasyka czy szaleństwo?

Klasycznym rozwiązaniem na malowanie ścian, którego moda pomimo upływającego czasu nie przemija, jest biel w kuchni. Białe ściany jako tło ulubionych modeli szafek kuchennych. Połączenie białych ścian z ulubionymi modelami szafek kuchennych i wybranymi dodatkami zawsze spotyka się z owocnym wynikiem. Czy nie jest to jednak zbyt zachowawczy krok?

Może lepiej oddać się fantazji i w końcu zaszaleć, stawiając na bardziej wyraziste kolory? Wiele ludzi idąc tym tropem zaczęło stosować bardziej wyraziste kolory w swojej kuchni w konsekwencji uzyskując naprawdę dobry i przyjemny dla oka efekt. Przede wszystkim kuchnie z wyrazistymi kolorami bardzo mocno odbiegają od negatywnie odbieranych kuchni, które swoją przesadną estetyką i minimalizmem przypominają sterylne laboratoria, niżeli miejsce pełne ciepła i rodzinnej atmosfery. Przykładami takich kolorów są czerwień, która od wieków dodaje elegancji i nastroju pomieszczeniom oraz kolor żółty, którego musztardowy odcień skradł serca wielu domowników. Należy jednak pamiętać przy stosowaniu intensywnych kolorów, że jest to dobre rozwiązanie tylko dla pomieszczeń o większym metrażu i mocniejszym naświetleniu. W przypadku mniejszych kuchni świetnie sprawdzi się mieszanka kolorów – przecież wszystkie ściany nie muszą być takie same.

Modne kolory ścian 2020 - a jak to wyglądało w ubiegłym roku?

MODNE KOLORY ŚCIAN 2020Modne kolory ścian 2020 były równie ciekawe, jak w roku bieżącym. W tym zestawieniu pod lupę wzięliśmy kilka typów od instytucji i firm, będących autorytetami w zakresie kolorystyki wnętrz. Jak według nich powinno wyglądać zeszłoroczne malowanie ścian?

Pantone - Bleached Coral

Zacznijmy od Pantone, czyli założonej w 1963 roku amerykańskiej firmy, będącej ogólnoświatowym specjalistą w zakresie kolorystyki, przy której działa renomowany Instytut Koloru Pantone. Warto zaznaczyć, że przedsiębiorstwo opracowało swą unikatową skalę kolorystyczną, stanowiącą wzorzec barw nazywany Skalą Pantone. Fachowcy z tej jednostki badawczej systematycznie wyznaczają kolor roku, który promuje firma, a na minione 12 miesięcy wytypowali Bleached Coral (oznaczenie numer P 115-1U). Wybór tego koloru nie jest przypadkowy i ma również znaczenie symboliczne. Barwa Bleached Coral oddaje odcień umierającej rafy koralowej. Designerzy chcieli tym samym zwrócić uwagę na problem braku poszanowania środowiska przez człowieka, zmian klimatycznych i zanieczyszczenia planety.

Global Aesthetic Center AkzoNobel - Tranquil Dawn

GLOBAL AESTHETIC CENTER AKZONOBEL - TRANQUIL DAWNAkzoNobel to wielkie, międzynarodowe przedsiębiorstwo produkujące farby (należy do niego między innymi znana Polakom marka Dulux), a także produkty chemiczne i farmaceutyczne z Holandii. Działa przy nim Global Aesthetic Center, które w porozumieniu z niezależnymi specjalistami co 12 miesięcy definiuje swój kolor roku. Na 2020 wybrano odcień Tranquil Dawn, czyli miętową szarość. Barwa ta jest wypadkową zieleni, szarości i błękitu i ma odnosić się do natury i stanowić powrót do korzeni, bo według specjalistów z AkzoNobel, w zbliżającym się dziesięcioleciu właśnie taki obowiązywać będzie trend. Jak mówią, kolor oddaje nastrój zbliżającego się roku, pełnego refleksji nad tym, co czyni nas ludźmi.

5 kolorów według Worth Global Style Network i grupy Coloro

Czas na zestaw 5 kolorów, sporządzony według Worth Global Style Network (czyli założonej w 1998 roku w Londynie instytucji badającej i prognozującej trendy) oraz grupy Coloro. Podmioty wyszczególniły następujące odcienie i tak oto uzasadniły ich wybór:

  • Neo-mint - kolor ten wynika z popularności delikatnych pasteli, którą zapoczątkował odcień Millennial Pink. Ma "uosabiać utopijny optymizm i przyszłościowe myślenie".
  • Purist blue - odcień ten jest wynikiem ewolucji koloru niebieskiego od bazowego do modnego. "Jest miększy i jaśniejszy" od poprzednich propozycji WGSN i Coloro, ale również zawiera w sobie "współczesny chłód".
  • Cassis - kolor ten łączy odcienie różu i purpury, które zrobiły sporo zamieszania w poprzednich latach.
  • Cantaloupe - to "bardziej mleczna i stłumiona wersja młodzieńczego pomarańczu, który narobił ostatnio szumu, z jakością idealnie dopasowaną do środka lata". Kolor ten ponadto odnosi się do typowo kobiecych odcieni.
  • Mellow Yellow - "po trzech latach egzystowania jako modowy kolor, żółty trafia do mas w 2020 roku ze swoim głębszym odcieniem, który wpasowuje się w popularność ziemistych tonów".

5 KOLORÓW WEDŁUG WORTH GLOBAL STYLE NETWORK I GRUPY COLORO

PPG Paints - Chinese Porcelain

PPG Paints, czyli oddział PPG Industries z Pittsburgha polecał na rok 2020 odcień Chinese Porcelain. To ciekawy, głęboki odcień niebieskiego, który inspirowany jest tradycyjnym, chińskim sposobem zdobienia porcelany. Firma szczególnie rekomenduje użycie tej barwy w foyer, najlepiej w połączeniu ze złotymi akcentami. Dobrze sprawdzi się również w sypialni wnętrza w zestawieniu z białymi meblami lub sztukaterią. Z kolei w pokoju dziennym ciekawie będzie wyglądać zestawiony z metalowymi wykończeniami.

Graham & Brown - Adeline

Założona w 1946 roku w Wielkiej Brytanii firma Graham & Brown proponowała jako kolor roku 2020 odcień Adeline. To efektowna, butelkowa zieleń o dużej głębi. Świetna propozycja do niemal każdego pomieszczenia w domu. Nazwa odcienia jest hołdem dla Virginii Woolf, angielskiej pisarki i feministki, założycielki grupy Bloomsbury, uważanej za czołową postać modernistycznej literatury XX wieku.

Sherwin-Williams - Naval

SHERWIN-WILLIAMS - NAVALMarka Sherwin-Williams z Cleveland ogłosiła jako kolor 2020 roku barwę Naval. To bogaty granat, który "stwarza grunt pod spokojne otoczenie z cichą pewnością siebie". Odcień ma wprowadzać nową jakość do świata granatu, który wydaje się być bardzo dobrze poznany. Łączy wspomnianą barwę z ciemnym grafitem. Inspirowany jest stylistyką art deco, której popularność gwałtownie rośnie.

Benjamin Moore - First Light

BENJAMIN MOORE - FIRST LIGHTNasz ostatni kolor 2020 to First Light, rekomendowany przez producenta farb z Montvale w USA, firmę Benjamin Moore. Jest on przedstawiany jako "orzeźwiająca alternatywa dla bieli i beżu", oraz "zwiewny, miękki róż, który dobrze współgra z innymi kolorami". Dobrze sprawdzi się jako kolor dominujący w pomieszczeniu, ale również jako dodatek uzupełniający inną barwę.

Modne kolory ścian w salonie w 2020 roku

Bardziej precyzując sprawę malowania ścian w 2020 roku, sprawdźmy jak wyglądały modne kolory ścian w salonie w 2020 roku. Wszystko zależy tak naprawdę od cech danego wnętrza i jego rozmiaru. Co innego, jeśli posiadamy malutki salon w mieszkaniu, a co innego, jeśli dysponujemy dużym salonem z aneksem kuchennym w jednorodzinnym domu.

MODNE KOLORY ŚCIAN W SALONIE W 2020 ROKU

Zasada jest taka, że lepiej nie ryzykować z ciemnym kolorem farby w małych pomieszczeniach. Taki zabieg mógłby przytłoczyć i stworzyć wrażenie, że wnętrze jest jeszcze mniejsze, niż w rzeczywistości. W takim przypadku najlepiej zastosować barwy jasne.

Jeśli chodzi o zeszłoroczne trendy, to w tym przypadku najbardziej polecamy Bleached Coral, Tranquil Dawn, kolory polecane przez Worth Global Style Network oraz First Light. Miętowa szarość pięknie będzie prezentować się przełamana odcieniem Adeline. Z kolei Bleached Coral lub Purist Blue warto uatrakcyjnić wstawkami z Chinese Porcelain czy Navalem. Inną opcją jest postawienie na klasyczną biel i przełamanie jej dowolnym kolorem z listy naszych trendów 2020 oraz uzupełnienie całości dodatkami w podobnym odcieniu.

Jakie były modne kolory ścian w 2019 roku?

JAKIE BYŁY MODNE KOLORY ŚCIAN W 2019 ROKUTeraz krótka analiza na temat tego jakie były modne kolory ścian w 2019 roku. Pantone wytypowało odcień Living Coral, czyli łagodny, lecz wyrazisty kolor nawiązujący do rafy koralowej, który był zresztą promowany morską grafiką. Propozycja Pantone z 2020 roku na malowanie ścian i wnętrza, czyli Bleached Coral, było więc konsekwencją poprzedniego typu w ujęciu metaforycznym.

Dulux wybrał z kolei na kolor roku Spiced Honey (określany też jako Vintage Miodowy), czyli kojarzący się z kawą i mlekiem, bogaty odcień polecany do każdego typu wnętrza. Na topie była też Szlachetna Zieleń (czyli zbliżona barwa do opisywanej powyżej Adeline) i Intensywny Błękit.

Najmodniejsze kolory ścian 2018 - przypomnienie

NAJMODNIEJSZE KOLORY ŚCIAN 2018Teraz nieco się cofniemy i przypomnimy sobie jak prezentowały się najmodniejsze kolory ścian 2018 roku. Instytut Pantone wybrał na ten okres barwę Ultra Violet, czyli głęboki i intensywny fiolet. Ten odważny kolor miał się odnosić do indywidualizmu, kosmosu i możliwości, które niesie ze sobą przyszłość. 

Z kolei Dulux za kolor roku uznał "Różowy a brąz", czyli ciekawe połączenie, które według analiz kolorystów z Dulux Global Aesthetic Centre było "dominującym kolorem, pojawiającym się w domach na całym świecie".

Na topie były również kolory natury - brązy, odcienie zieleni i żółcienie. Specjaliści od wystroju wnętrz wymieniali również odcień szałwiowy, burgundowy, błękit, róż, popiel i granat. Jak więc widać, prognozy na 2020 rok pokrywają się w pewnym stopniu z tym, co było modne w 2018 roku.

Modne kolory ścian galeria zdjęć

Modne kolory ścian w 2021 roku przedstawia powyższa galeria zdjęć. Przygotowana została specjalnie z myślą o osobach, które poszukują inspiracji dla swoich wnętrz. Sprawdź jak niesamowicie komponują się modne i stylowe odcienie w innych pomieszczeniach. Efekt jest piorunujący, a samo malowanie ścian wcale nie musi być nudne!