Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

2019-11-15

Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Dziś poruszymy temat, który zastanawia wiele osób będących na etapie wykończenia mieszkania, a mianowicie: Jakie listwy przypodłogowe wybrać? To raczej naturalne, że na co dzień nie interesujemy się tego typu komponentami. Jednak gdy stajemy przed decyzją o ich kupnie, pojawia się problem. Dlatego też postanowiliśmy skupić się w poniższym tekście na produkcie, który w dzisiejszych czasach jest już standardem przy aranżacji i wykończeniu domu.

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że listwy to szczególny produkt, który nie tylko niesie ze sobą możliwości dekoracyjne, ale również dużą funkcjonalność. Listwy przede wszystkim chronią dolne warstwy ścian przed brudem i uszkodzeniami, wynikającymi z codziennego użytkowania. Mamy tu na myśli na przykład uszczerbki powstałe w wyniku sprzątania odkurzaczem czy przesuwania mebli.

Przypodłogówki skutecznie ukrywają też tak zwane przerwy czy szczeliny dylatacyjne. Są one niezbędne, by podłoga się nie odkształcała w wyniku drobnych przesunięć poszczególnych paneli. Dylatacja wygląda jednak mało estetycznie. Listwy zakrywają przerwy biegnące wzdłuż ściany. Mogą również służyć jako maskownica dla kabli RTV i AGD czy instalacji od internetu, przebiegającej przy podłodze. Wszystko dzięki specjalnym wyżłobieniom, znajdującym się po wewnętrznej stronie listwy. Należy jednak zaznaczyć, że nie każdy model posiada taką funkcjonalność. Na tak zwanych przekrojach od producentów, czyli wizualizacjach produktu, można jednak zobaczyć czy dany wzór posiada możliwość maskowania.

Z naszego tekstu dowiecie się wszystkiego o listwach przypodłogowych, ponieważ jest to element, który cieszy się ogromną popularnością i jest jedną z najczęściej sprzedawanych pozycji w naszym sklepie. Możemy więc śmiało powiedzieć, że o popularnych przypodłogówkach wiemy wszystko. Czas, by tą wiedzą podzielić się z naszymi klientami i czytelnikami. Zapraszamy!

Rodzaje listew przypodłogowych

Wyróżniamy kilka rodzajów listew przypodłogowych. Każdy posiada swoje określone cechy, jak również zalety, a niekiedy wady. Obecnie możemy wymienić następujące odmiany przypodłogówek:

Rodzaje listew przypodłogowych

  • listwy przypodłogowe poliuretanowe - wytrzymała odmiana listew, która cieszy się obecnie ogromną popularnością. Produkty z tej grupy można swobodnie malować na dowolny kolor, dzięki czemu łatwo przystosować je do wyglądu wnętrza. Dostępna jest szeroka gama odmian - zarówno minimalistycznych, jak i dekoracyjnych, w wiele wytwornych wzorów. Montaż odbywa się na klej. Istotną zaletą tej odmiany jest jej wodo- i wilgocioodporność.
  • listwy przypodłogowe MDF - produkowane są z odmiany pilśniowej płyty średniej gęstości, która wykonana jest z włókien drzewnych. Cechują się prostym i eleganckim wyglądem, który urzeka wielu klientów. Są wytrzymałe i stylowe. Z biegiem lat producenci wprowadzili specjalne odmiany wilgocioodporne.
  • listwy przypodłogowe drewniane - klasyczne rozwiązanie, które jest idealnym wyborem przy drewnianej podłodze. Listwy z drewna cechują się pięknym wyglądem i są propozycją dla miłośników tradycyjnego stylu w wykończeniu wnętrz.
  • listwy przypodłogowe PCV - najtańsza odmiana listew, chętnie wybierana przez klientów o mniej zasobnym portfelu. Produkty te są mocno elastyczne, dzięki czemu łatwo dopasowują się do nierównych podłoży. Minusem jest jednak ich sztuczny wygląd. Ponadto listwy PCV łatwo ulegają uszkodzeniom.
  • listwy przypodłogowe ze stali i aluminium - jedna z najtrwalszych odmian przypodłogówek, zarówno jeśli chodzi o stal, jak i aluminium. Są to najdroższe odmiany listew, ale cechują się za to ekstrawaganckim wyglądem.
  • listwy przypodłogowe LED - komponenty wykonane z poliuretanu, posiadające jednak specjalny krój i miejsce, w którym umieszcza się energooszczędne taśmy LED. Dzięki temu listwy te wprowadzają niepowtarzalny klimat do wnętrza i dodatkowe źródło światła.

Jak dobrać listwy przypodłogowe?

Czas odpowiedzieć na pytanie jak dobrać listwy przypodłogowe? Przede wszystkim należy kierować się dostosowaniem produktu do pomieszczenia pod względem stylistycznym. Do jasnych podłóg dobrze pasować będą wyższe listwy, natomiast do ciemnych podłóg rekomendowane są listwy niższe. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest dopasowanie do podłogi listew w takim samym lub podobnym odcieniu. Dzięki temu wizualnie powiększymy powierzchnię wnętrza.

Jak dobrać listwy przypodłogowe - JAKI KOLOR LISTEW PRZYPODŁOGOWYCH

Jeśli postawiliśmy więc na drewnianą podłogę lub panele drewnopodobne, najlepiej wybrać listwy drewniane. O ile posiadamy podłogę z drewna europejskiego, dobór właściwego odcienia nie powinien stanowić problemu. Ciężej będzie zestawić listwy z podłogami z drewna egzotycznego. Można posiłkować się listwami PCV, które posiadają więcej wzorów, ale plastik będzie kontrastował z drewnem pod względem struktury.

Z posadzką ceramiczną, modnym ostatnio betonem architektonicznym lub kamieniem warto zestawić z kolei listwy stalowe lub aluminiowe. Tańszym rozwiązaniem będą listwy z poliuretanu, imitujące wygląd aluminium i inox.

Jaki kolor listew przypodłogowych?

Jaki kolor listew przypodłogowych będzie najbardziej odpowiedni dla Twojego wnętrza? To oczywiście kwestia indywidualna, zależna od wyglądu wnętrza, jego kolorystyki oraz panującego w nim stylu. Poszczególne odmiany listew nadają się do malowania własnoręcznego, co jest korzystną opcją dla osób lubiących zmiany i własną inwencję. Oryginalnie są wytwarzane w kolorze mleczno-białym i w takiej formie też są często montowane we wnętrzach ze względu na swoją uniwersalność. Często też ściany są w kolorze białym i listwy dobrze się wtedy z nimi komponują. Białe listwy są też naturalnie idealnym uzupełnieniem dla takich stylów w architekturze wnętrz, jak prowansalski, angielski czy skandynawski.

Najlepsze listwy przypodłogowe do gresu?

Klienci często zastanawiają się jakie są najlepsze listwy przypodłogowe do gresu. To twardy i trwały materiał wykończeniowy z ceramiki. Charakteryzuje się bogatym wzornictwem i jest często stosowany jako rodzaj posadzki, bo jest wysoce odporny na ścieranie. Wyróżniamy odmiany szkliwione, nieszkliwione oraz polerowane.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Które listwy wybrać więc, by dobrze komponowały się z posadzką gresową? My polecamy odmiany ze stali i aluminium, lub imitujące te materiały odpowiedniki z poliuretanu.

Listwy przypodłogowe do paneli - najlepszy wybór

Jeśli chodzi o listwy przypodłogowe do paneli, najlepszym wyborem będą zdecydowanie listwy drewniane. Warto też wspomnieć o tańszych listwach drewnopodobnych z poliuretanu. Posiadają one idealnie oddaną strukturę drewna i do złudzenia przypominają prawdziwy materiał. Panele jednak dobrze komponują się również z listwami z MDF czy listwami PCV w zbliżonym lub takim samym odcieniu czy fakturze.

Listwy przypodłogowe do łazienki? - wilgocioodporne

Listwy przypodłogowe do łazienki bez wątpienia powinny mieć właściwości wilgocioodporne. Wyborem idealnym będą modele z poliuretanu, ponieważ tworzywo to jest całkowicie odporne na wszelkie działanie wody. Listwy się nie odkształcą, nie napuchną, a ich czystość można utrzymać poprzez czyszczenie na mokro.

Inną propozycją są wilgocioodporne odmiany listew MDF, które dodatkowo można wzmocnić i ochronić specjalnymi uszczelkami. Produkty te są dodatkiem zabezpieczającym cokół przed nadmierną wilgocią i maskującym nierówności ściany. Dobrze spisują się też podczas mycia podłogi.

Jakie listwy przypodłogowe do parkietu?

Jakie listwy przypodłogowe zastosować natomiast do parkietu? Tutaj mamy analogiczną sytuację, jak z panelami drewnopodobnymi. Idealnym wyborem będą więc listwy z drewna lub profile drewnopodobne z poliuretanu. Inną opcją mogą być modele z MDF czy PCV.

Jakie listwy przypodłogowe do ciemnych drzwi?

Ostatnią kwestią, jaką dziś poruszamy, to jakie wybrać listwy przypodłogowe do ciemnych drzwi. Jeżeli zależy nam na harmonii i spójności pomiędzy listwami a drzwiami, należy zastosować przypodłogówki w ciemnych barwach. Możliwości na nabycie takich listew jest kilka. Jedną z propozycji jest drewnopodobna listwa przypodłogowa, model dąb borneo. Jest ona odpowiednio ciemna i powinna pięknie się dopasować do ciemnych drzwi, szczególnie drewnianych.

Inną opcją jest nabycie listew ze stali nierdzewnej, które również ładnie komponują się w towarzystwie ciemnych drzwi. Produkt ten wygląda bardzo atrakcyjnie i z pewnością podniesie walory estetyczne wnętrza, wprowadzając aurę luksusu i elitarności.

Kończąc zagadnienie jaki kolor listew przypodłogowych do ciemnych drzwi, polecić możemy metodę Do It Yourself. Mianowicie mamy tu na myśli przemalowanie białych listew, na przykład z MDF lub poliuretanu. Stwarza to ciekawe możliwości, ponieważ pożądany odcień możemy dobrać sobie sami. Należy jednak pamiętać, by używać farb do wnętrz bez rozpuszczalników w składzie, bo te mogłyby uszkodzić zewnętrzną powłokę listwy. Mogą to być na przykład odmiany lateksowe, akrylowe czy silikonowe.