Nowoczesne oświetlenie sufitowe LED jak zrobić

2019-11-26

Nowoczesne oświetlenie sufitowe LED to prosty przepis na efektowne wnętrze, dlatego w dzisiejszym tekście wytłumaczymy Wam jak zrobić ten rodzaj aranżacji. Oświetlenie tego typu jest integralnym elementem nowoczesnego wystroju wnętrz. Za pomocą oświetlenia dekoracyjnego możesz tworzyć najbardziej niezwykłe rozwiązania, dzięki czemu niemal każde pomieszczenie będzie tak wygodne, jak to możliwe dla jego mieszkańców.

Dziś zwyczajowo ukrywa się źródła światła przed polem widzenia do maksimum, co wizualnie ułatwia wnętrze i umożliwia optymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. Pomyślnie ukryte urządzenia z możliwością zmiany schematu kolorów sprawiają wrażenie, jakby światło za pomocą magii, powstawało niemal „znikąd”. Dlatego też takie rozwiązanie już dawno przestało być domeną salonów spa, nocnych barów czy luksusowych hoteli. Coraz częściej spotykamy je nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w zabudowie wielorodzinnej.

Oświetlenie sufitowe LED galeria

Oświetlenie sufitowe LED potrafi odmienić charakter wnętrza, co dobrze oddaje nasza galeria zdjęć. Przez długi czas funkcja podświetlenia była przypisana wyłącznie do lamp żarowych. Promieniowanie dużej ilości ciepła, charakterystycznego dla takich lamp, prowadzi jednak do blaknięcia poszczególnych sekcji, a krótki okres użytkowania wymaga regularnej ich wymiany.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Biorąc pod uwagę, że oświetlenie sufitowe w większości przypadków obejmuje instalację źródeł światła w wąskich szczelinach, wymiana lampy jest często dość skomplikowaną procedurą, w której rzadko można uniknąć uszkodzenia samego sufitu.

Do oświetlenia można również zastosować świetlówki lub lampy neonowe. Te źródła światła należy wymieniać znacznie rzadziej niż żarówki, jednak nie są one idealnym rozwiązaniem. Strumień świetlny lamp fluorescencyjnych rozchodzi się wzdłuż powierzchni sufitu dość nierównomiernie, a do działania lamp neonowych wymagane jest większe napięcie.

Oświetlenie LED pozbawione jest wszystkich powyższych wad. Diody LED są małe, nieszkodliwe i trwałe, a ich strumień świetlny okazuje się równy i jasny podczas pracy przy niskim napięciu. Taśma LED idealnie nadaje się do oświetlenia dowolnego sufitu napinanego czy podwieszanego.

Zastosowanie takiego rozwiązania wizualnie wypełnia pomieszczenie światłem, tworząc wrażenie naturalnego i harmonijnego oświetlenia. Ponadto takie oświetlenie nie oślepia oka i nie rzuca cieni, a rozkład strumienia światła wzdłuż obwodu pomieszczenia odbywa się najbardziej równomiernie.

Taśmy LED są godną alternatywą dla lamp wielokierunkowych, niewygodnych kinkietów i masywnych żyrandoli, biorąc pod uwagę najnowsze trendy w rozwoju technologii i wzornictwa.

Zalety oświetlenia sufitowego LED w porównaniu do tradycyjnych lamp

Poniżej omówimy nieco szerzej zalety oświetlenia sufitowego LED w porównaniu do tradycyjnych lamp:

 • po pierwsze, procedura instalacji nie powoduje żadnych szczególnych trudności. Do montażu urządzeń można użyć dowolnej powierzchni, a sam proces operacji nie wymaga specjalnej konserwacji;
 • po drugie, oświetlenie LED nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia. Jego elementy nie zawierają rtęci, charakteryzują się niezawodną ochroną przed uszkodzeniem, a także nie rozpadają się na kawałki po upuszczeniu.
 • po trzecie, źródła światła LED wyróżniają się niskim zużyciem energii i długą żywotnością.

Zalety oświetlenia sufitowego LED w porównaniu do tradycyjnych lamp

Taśma LED może nadać pokojowi równe i spokojne oświetlenie lub wręcz przeciwnie - zdynamizowane. Aby osiągnąć niezbędną dynamikę lub spokój światła, zaprojektowano specjalne systemy sterowania: ściemniacze, sterowniki itp.

Jakie są rodzaje taśm LED

Teraz wyróżnimy jakie są rodzaje taśm LED. Generalnie można podzielić je według kryterium:

 • koloru - w Polsce najczęściej spotkać można taśmy o barwie białej ciepłej, białej zimnej oraz model RGB, który emituje różnokolorowe światło.
 • rozmieszczenia diod na pasku - najwyższe natężenie blasku taśmy lodowej jest wprost proporcjonalne do liczby diod w nim zawartych - jest to 30 lub 60 diod LED na metr. Możesz znaleźć taśmy z 120 lub nawet 240 diodami LED na metr. Takie taśmy są częściej używane do oświetlenia wnętrz.
 • odporności na wodę - diody LED można równie skutecznie stosować do oświetlania sufitu zarówno w suchych pomieszczeniach, jak i w środowiskach o wysokiej wilgotności. Dlatego do łazienek opracowano wodoodporną taśmę LED, zamkniętą w specjalnej, silikonowej powłoce, która nie boi się bezpośredniego kontaktu z wodą. Stopień ochrony przed wilgocią określa się znacznikiem IP:
  • IP 20 to otwarta taśma LED stosowana w pomieszczeniach, w których nie jest wymagana dodatkowa ochrona przed wilgocią, tj. taką taśmę można wykorzystać do oświetlenia dwupoziomowego sufitu, powiedzmy w sypialni lub korytarzu, do podświetlenia mebli, półek itp.
  • IP 65 - wodoodporna taśma, która jest dobra w użyciu, na przykład w łazienkach czy w kuchni. Ponadto w niektórych przypadkach można ją stosować w oświetleniu ulicznym.
  • IP 68 - taśma całkowicie wodoodporna i hermetyczna. Można ją umieszczać w wodzie, na przykład w akwariach, basenach czy oczkach wodnych.

Jakie są rodzaje taśm LED - Taśme ledowe - paski led

Gzymsy oświetleniowe sufitowe

Umieszczenie taśm LED w pomieszczeniu umożliwiają między innymi gzymsy oświetleniowe sufitowe. Nie trzeba budować we wnętrzu podwieszanego sufitu, by cieszyć się źródłem efektownego i energooszczędnego światła. Wystarczy montaż gzymsów, które są wytrzymałe i lekkie, dzięki czemu ich aplikacja na ścianie przebiega sprawnie i szybko. Producenci oferują wiele modeli i wzorów, dzięki czemu wybór jest bardzo szeroki i dostosowany do preferencji wielu klientów.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Jak podłączyć oświetlenie sufitowe LED montaż i aranżacje

Klienci często pytają nas jak podłączyć oświetlenie sufitowe LED i jak wygląda montaż oraz aranżacje. Temat ten szczegółowo wyjaśniliśmy w naszym tekście Jak zamontować taśmę LED na suficie. Zachęcamy do zapoznania się z tym artykułem oraz zachęcamy do zakupów w naszym sklepie. Posiadamy zarówno efektowne gzymsy oświetleniowe, jak i taśmy LED oraz gotowe zestawy LED, które zawierają wszelkie urządzenia, służące do podłączenia energooszczędnego źródła światła.

JAK PODŁĄCZYĆ OŚWIETLENIE SUFITOWE LED MONTAŻ I ARANŻACJE