Łączenie podłóg o różnej wysokości

2019-12-02

Łączenie podłóg o różnej wysokości jest pewnego rodzaju wyzwaniem, ale przy odpowiednim zaplanowaniu pracy nie powinno przebiec problematycznie. Dzięki zastosowaniu różnych materiałów do wykończenia posadzki, skutecznie wydzielimy poszczególne strefy wnętrza. Taka podłoga wygląda bardzo elegancko i efektownie, pod warunkiem, że zadbamy o właściwe i estetyczne połączenie dwóch odmiennych komponentów do wykończenia. Należy przede wszystkim zadbać o pozostawienie szczeliny dylatacyjnej, ponieważ odmienne materiały wykończeniowe "pracują" w inny sposób, w zależności od wilgotności powietrza i temperatury w pomieszczeniu.

Jak zniwelować różnice poziomów między pokojami?

Jak zniwelować różnicę poziomów między pokojami? Najlepiej wykorzystać w tym celu profile wyrównujące, które zapewnią połączenie podłóg o różnych poziomach. Dość często zdarza się bowiem, że po wymienianie części podłogi w pomieszczeniu, na przykład paneli laminowanych, uzyskamy różnicę poziomu w stosunku do już wcześniej zamontowanych pokryć podłogowych. Różnice te są zazwyczaj niewielkie, wynoszą kilka milimetrów, jednak, aby je estetycznie zniwelować, konieczny jest dobór właściwego profilu.

JAK ZNIWELOWAĆ RÓŻNICE POZIOMÓW MIĘDZY POKOJAMI

Listwy progowe do wyrównywania różnicy poziomów podłóg

Listwy progowe do wyrównywania różnicy poziomów podłóg to świetny sposób, by szybko i skutecznie poradzić sobie z tym zadaniem. Listwy progowe najczęściej stosuje się, gdy jedna z posadzek to podłoga pływająca, na przykład panele drewnopodobne. Łączy się też nimi podłogi o różnym poziomie. Posiadają one różne kształty, kolory i rozmiary. Część to po prostu profile aluminiowe czy ze stali nierdzewnej, inne naśladują wygląd niektórych posadzek, dla przykładu paneli drewnopodobnych. Producenci stworzyli też specjalną odmianę listew, która służy do połączeń krzywoliniowych. Jeśli chcemy wykonać dylatację po łuku lub w innym, niestandardowym kształcie, wystarczy wygiąć elastyczną listwę, by należycie dopasować ją do szczeliny. Profile tego typu sprawdzają się w wielu sytuacjach - na przykład gdy występuje różnica poziomów podłogi 1cm.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Jeśli chodzi o łączenie podłóg i zasady estetyki, to warto już na etapie projektu domu zaplanować, jakie rodzaje posadzek będziemy chcieli połączyć. To znacznie ułatwi życie i montaż samej podłogi. Warto zestawiać je na zasadzie kontrastu lub zbliżonych odcieni. Natomiast należy unikać łączenia naturalnych materiałów z ich imitacjami.