Ile kosztuje malowanie elewacji cena za m2

2020-01-09

W dzisiejszym artykule sprawdzimy ile kosztuje malowanie elewacji i jaka jest cena za m2 takiej usługi. Podobnie jak w przypadku innych prac związanych z budowlanką i wykończeniem, cena zależna jest od danego fachowca i regionu Polski, w którym świadczy usługi. Generalnie jednak ceny kształtują się na poziomie od blisko 20 do ponad 30 złotych za metr kwadratowy. Średnia cena dla całego kraju wynosi więc około 25 złotych. Najdrożej jest w województwach: mazowieckim, opolskim, zachodniopomorskim i śląskim. Z kolei najtańszych fachowców znajdziemy w województwie dolnośląskim (choć rozstrzał cenowy jest tu największy w Polsce), ponadto w województwach kujawsko-pomorskim i lubelskim.

Malowanie elewacji domu wzory i przykłady

Malowanie elewacji domu wiąże się z różnymi wzorami i sposobami malowania, dlatego poniżej podamy przykłady takich aranżacji. Zacznijmy od powierzchni betonowych...

Beton jest stosunkowo mocnym materiałem. Mimo to, w niesprzyjających warunkach pogodowych pęka i kruszy się. Dla dłuższej żywotności elewacji betonowych, malowanie będzie jedną z najlepszych opcji. Specjalna farba elewacyjna na betonie chroni budynek przed różnymi odkształceniami mechanicznymi, jak również przed wodą i ciepłem.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Obecnie farba akrylowa na bazie lateksu jest bardzo popularna jako farba do ścian zewnętrznych z betonu. Umożliwia wypełnienie wszystkich małych pęknięć na powierzchni ściany i, co ważne, pełni funkcje ochronne w niekorzystnych warunkach pogodowych.

Proces wykańczania ścian betonowych rozpoczyna się od prac przygotowawczych. Malowana powierzchnia jest oczyszczona z kurzu i brudu. Jeśli na ścianach znajduje się grzyb lub mech, należy je ostrożnie usunąć i potraktować wodą lub środkiem antyseptycznym. Nierówności i wady na powierzchni betonu są wygładzane. Zaleca się pomalowanie świeżo wylanej betonowej powierzchni w ciągu miesiąca, aby beton miał czas na całkowite wyschnięcie. W przypadku, gdy ściany zostały wcześniej pomalowane, a farba już popadła w ruinę, wówczas jej pozostałości są usuwane, a powierzchnia jest ponownie gruntowana. Każda farba ma swoje wymagania: nie można jej nakładać w jasnym świetle słonecznym, zalecana jest inna mokra powierzchnia, są też uniwersalne powłoki.

Betonowe ściany są pomalowane na dwie warstwy. Po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy, pomaluj całość drugi raz. Do malowania stosuje się pędzle lub wałki, a jeśli obszar malowania jest znaczny, specjalne pistolety natryskowe, o których piszemy poniżej.

Malowanie elewacji domu pod futrem

Do nowoczesnej dekoracji fasady domu stosuje się również inną, niezwykłą metodę - malowanie elewacji domu pod futrem. Ta metoda licowania budynku z późniejszym malowaniem sprawia, że ​​jego powierzchnia jest bardzo trwała i skuteczna. Specyficzna nazwa wzięła się od wyglądu tynku, który przypomina swoją strukturą futro... Efekt taki uzyskuje się dzięki natryskiwanie na powierzchnię ściany zaprawy z cementu piaskowego.

Malowanie elewacji domu pod futrem

Jeśli fasada domu jest "futrem", wówczas tynk kolorowy jest uważany za najlepszą opcję do malowania. Do gotowej mieszaniny dodaje się pewną ilość barwnika, a zatem uzyskuje się pożądany kolor. Zaletą kolorowego tynku jest zachowanie oryginalnego odcienia nawet przy intensywnym słońcu, praktycznie bez wypalenia, a nawet jeśli są w nim mikropęknięcia, różnica odcieni nie jest zauważalna.

Ale podczas malowania fasady domu pod futrem pojawia się szereg trudności. Wynika to z faktu, że sama faktura wykończenia różni się wahaniami do 3 milimetrów. Dlatego z jednej strony zwiększa się obszar malowany z nadmiernym zużyciem farby, a drugiej strony niemożliwe jest użycie pędzli lub wałków. Powierzchnia musi być pomalowana na trzy warstwy, a w takim przypadku wykończenie staje się dość drogie. Użycie pistoletu do malowania elewacji domu będzie więc najbardziej ekonomicznym sposobem.

Malowanie elewacji pistoletem natryskowym

Rodzi się zatem pytanie: jak powinno przebiegać malowanie elewacji pistoletem natryskowym? Zgodnie z tą metodą barwniki są rozkładane na małe powierzchnie, zapewniając równomierne zabarwienie wszystkich wgłębień i szczytów. To zapewnia znacznie mniejsze zużycie farby. W razie potrzeby, niepomalowane obszary można uzupełnić pędzlem. Podobnie jak w przypadku każdego malowania, cała powierzchnia wstępnie musi zostać oczyszczona i zagruntowana.

MALOWANIE ELEWACJI PISTOLETEM NATRYSKOWYM

Pistolet do malowania elewacji jest znacznie wygodniejszy i prostszy w użyciu, niż inne przyrządy do malowania. Idealnie leży na każdej powierzchni, bez smug i plam. Ale należy wziąć pod uwagę, że do tego narzędzia potrzebujesz farby o pewnym poziomie lepkości (z reguły taki wskaźnik jest wskazany na opakowaniu).

Jak przygotować ściany domu do malowania?

Teraz wyjaśnimy jak przygotować ściany domu do malowania. Jakość i trwałość malowania domu na zewnątrz zależy w dużym stopniu od właściwego przygotowania powierzchni ściany. Baza, na którą zostanie nałożona farba, musi być gęsta, trwała i zagruntowana.

Jak przygotować ściany domu do malowania

Tynkowane fasady nowych domów są dość trwałe. Przygotowanie fasady do malowania nowego domu na zewnątrz ogranicza się do następujących kroków:

 • Konieczne jest suszenie świeżo otynkowanej elewacji przez co najmniej 30 do 60 dni. Ściana powinna całkowicie wyschnąć.
 • Nałóż podkład na ścianę domu. Nieotynkowane elewacje z cegły silikatowej można pokryć specjalnym bezbarwnym środkiem ochronnym lub po prostu pomalować farbą elewacyjną. W każdym razie powierzchnia ściany jest zagruntowana. Fasady wykonane z frontowych cegieł ceramicznych zwykle nie są malowane. Lepiej jest pomalować nowe ściany wykonane ze zwykłych cegieł ceramicznych w ciągu pierwszych dwóch lat, zanim pojawi się na nich wykwit.

Gruntowanie ścian domu na zewnątrz pozwala wzmocnić zakurzoną podstawę; zwiększyć przyczepność farby do podłoża; zmniejszyć absorpcję wody przez powłokę oraz zmniejszyć zużycie farby elewacyjnej.

Farbę fasadową łatwiej rozprowadza się na zagruntowanej powierzchni, a jej zużycie jest zauważalnie mniejsze. Najlepiej użyć podkładu zalecanego przez producenta farby elewacyjnej wybranej do malowania domu na zewnątrz. Jakość malowania elewacji domu można poprawić, jeśli podkład jest zabarwiony tonem zbliżonym do koloru farby elewacyjnej. Jako podkład stosuje się czasami farbę elewacyjną rozcieńczoną wodą w stosunku 1:1. Podkład nakłada się na powierzchnię ściany w taki sam sposób, jak farbę. Przed malowaniem podkład musi mieć możliwość całkowitego wyschnięcia przez co najmniej jeden dzień.

Czym umyć ściany przed malowaniem?

Sprawdźmy teraz czym umyć ściany przed malowaniem. Podłoże musi być bezwzględnie oczyszczone ze wszelkich zanieczyszczeń w postaci kurzu, pleśni, grzybów czy mchu. W ofercie rynkowej znajdują się specjalistyczne preparaty, ułatwiające usuwanie naleciałości. Można posiłkować się drucianą szczotką czy mieszanką wody z detergentem pod ciśnieniem. Przydatnym narzędziem będzie więc też myjka ciśnieniowa Karcher.

Czym umyć ściany przed malowaniem

Sam pomaluj elewacje - przydatne wskazówki

W przypadku, gdy chcemy sami pomalować elewację, podajemy Wam przydatne wskazówki:

 • Malowanie fasad należy zaplanować po sprawdzeniu prognozy pogody. W deszczowe, wietrzne dni lub w temperaturze poniżej 5 stopni malowanie będzie niekorzystne.
 • Pomalowane powierzchnie należy najpierw zagruntować. Te same metody są stosowane do nakładania podkładu na ścianę, jak do nakładania farby.
 • Przed przystąpieniem do pracy wszystkie niemalowane części elewacji (np. okna czy drzwi) powinny zostać zabezpieczone folią.
 • Prace malarskie wykonuje się przy suchej pogodzie i przy braku silnych wiatrów. Temperatura zewnętrzna powinna mieścić się w zakresie roboczym wskazanym na opakowaniu farby elewacyjnej. Przed rozpoczęciem pracy sprawdź prognozę pogody.
 • Aby pomalować elewację na wysokości, zainstaluj rusztowanie.
 • Warstwa farby powinna być nakładana na jedną ścianę domu bez długich przerw w pracy. Jeśli następnego dnia zostanie pomalowana kolejna część ściany, pozostaną na niej plamy - miejsca z innym odcieniem.
 • Druga warstwa farby powinna być nakładana po przerwie, nie wcześniej niż wskazany przez producenta czas na opakowaniu farby.
 • Aby nie myć wałka lub szczotki przed każdą przerwą w pracy, zawiń narzędzie w plastikową torbę - farba nie wyschnie.
 • Farbę rozprowadza się, przesuwając wałek lub pędzel w różnych kierunkach na przemian, pionowo, poziomo i po przekątnej.

Jak nakładać farbę?

Fasady są najczęściej malowane za pomocą wałka, pędzla lub pistoletu natryskowego. Wybór narzędzia zależy od konsystencji (lepkości) farby, tekstury powierzchni do malowania i kwalifikacji pracowników.

Ściany o gładkiej powierzchni są malowane pędzlem lub wałkiem o krótkich włosach. Malowanie za pomocą wałka jest wygodniejsze i szybsze niż pędzlem, a ponadto pochłania mniej farby.

Do malowania ścian z teksturowaną powierzchnią lub bezpośrednio na cegle użyj szerokiej szczotki z długim włosiem.

Jak nakładać farbę elewacyjną

Za pomocą pistoletu natryskowego możesz pomalować ściany o dowolnej teksturze, zarówno gładkie, jak i wytłaczane. Malowanie domu za pomocą pistoletu natryskowego wymaga bardziej wykwalifikowanych wykonawców i doświadczenia w pracy z tym opryskiwaczem. Konieczne jest wybranie właściwej lepkości farby i prawidłowe ustawienie dysz na urządzeniu natryskowym. Wymaga również praktycznych umiejętności jednolitego nakładania farby na powierzchnię ściany. Malowanie domu za pomocą pistoletu najlepiej pozostawić specjalistom. W przypadku stosowania specjalnych teksturowanych farb o wysokiej lepkości z wypełniaczem, do nakładania farby na elewację, oprócz powyższych narzędzi, stosuje się również szpachelkę.

Jak przechowywać farby?

Opakowania z farbą należy chronić przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i mrozem. Farbę należy przechowywać w temperaturze od +5 do + 25 stopni Celsjusza, w szczelnie zamkniętym opakowaniu. Farba przechowywana w takich warunkach pozostaje użyteczna nawet po upływie daty ważności wydrukowanej na opakowaniu. Jeśli farba rozwarstwiła się podczas przechowywania, dokładnie wymieszaj ją za pomocą miksera - dyszy wiertarki elektrycznej, a farba ponownie stanie się użyteczna.

Jak przechowywać farby elewacyjne, przechowywanie farby

Ile farby potrzebujesz na ściany?

A ile farby potrzebować będziesz na ściany? Na stronach internetowych producentów i sprzedawców farb można znaleźć kalkulatory do obliczan+ia ilości wybranej farby, w zależności od powierzchni malowanej elewacji domu, liczby warstw i szorstkości malowanej powierzchni. Jak już wspominaliśmy, farbę elewacyjną zwykle nakłada się na dwie warstwy.

Mamy nadzieję, że nasz dzisiejszy tekst podpowiedział Wam jak powinno wyglądać prawidłowe i skuteczne malowanie elewacji.