Jak zamontować taśmę LED na suficie?

2019-10-29

Jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym

W naszym dzisiejszym artykule wytłumaczymy jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym. Energooszczędne diody cieszą się niesłabnącą popularnością w naszym kraju, jak również w innych zakątkach Europy. Już od dawna efektowne oświetlenie ledowe w różnych kolorach spotkać możemy w takich miejscach, jak puby, restauracje, spa czy miejsca rozrywki. Coraz częściej jednak Polacy decydują się na montaż ledów w prywatnych lokalizacjach - zarówno domach jednorodzinnych, jak i mieszkaniach.

W ofercie producentów znajdują się obecnie trzy rodzaje oświetlenia:

  • białe ciepłe - światło o żółtawej barwie;
  • białe zimne - światło emanujące jasnym, wpadającym w minimalny błękit odcieniem;
  • RGB - oświetlenie wielokolorowe, zmieniające barwy podczas użytku i zapewniające ciekawe dla oka efekty.

Warto dodać, że taśmy LED dzielą się na odmiany klasyczne i wilgocioodporne, które mogą być stosowane w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności powietrza - na przykład kuchniach czy łazienkach. Poszczególne modele rozróżnić można po oznaczeniu stopnia ochrony IP.

Taśmy LED cechują się dużą żywotnością, która wynosi minimum 50 tysięcy godzin. W przeliczeniu mogą więc one świecić bez przerwy przez pięć lat. Należy jednak pamiętać, że jest to oświetlenie energooszczędne, a więc pobór energii jest znacznie mniejszy, niż w przypadku tradycyjnych żarówek, znanych z przeszłości. Cena oświetlenia LED jest dość wysoka, ale w ostatecznym rozrachunku pozwala nam i tak zaoszczędzić wiele funduszy. Jest to też rodzaj oświetlenia o wiele silniejszy i jaśniejszy, niż stare rozwiązania. W końcu ledy mogą służyć zarówno jako oświetlenie ogólne, jak i punktowe.

Jak zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym? Montaż Taśmy LED w suficie

Jak więc zamontować taśmę LED na suficie podwieszanym? Montaż taśmy LED w suficie na szczęście nie jest trudnym zadaniem. Jeśli dysponujemy już sufitem na podwieszeniu, najgorsza część prac jest zdecydowanie za nami. Wykonanie konstrukcji jest skomplikowaną czynnością, z którą laik mógłby sobie nie poradzić. Zamontowanie taśmy jest już raczej zadaniem z gatunku tych łatwych i przyjemnych, choć należy pamiętać o kilku ważnych zasadach, dzięki którym będziemy mogli cieszyć się naszym pięknym oświetleniem.

Sam pasek LED posiada specjalną warstwę kleju, która umożliwia szybkie i skuteczne przymocowanie taśmy do wyznaczonego obszaru. Wystarczy odkleić warstwę zabezpieczającą i przykleić taśmę LED w pożądane miejsce. Na suficie podwieszanym należy umieścić ją w taki sposób, by tworzyła źródło rozproszonego, eleganckiego światła, ale diody nie powinny być widoczne z pozycji domowników, ponieważ będą oślepiać wzrok. Muszą być więc odpowiednio przykryte, ale nie schowane, by mogły emanować światłem na pomieszczenie.

Istotnym aspektem jest sposób połączenia taśm LED. Wyróżnić możemy sposób równoległy i szeregowy. Ten drugi zalecany jest jedynie w przypadku łączenia krótkich odcinków taśmy - do dziesięciu metrów. W tym rodzaju podłączenia z zasilacza wychodzi jeden przewód, który łączy wszystkie odcinki taśmy, a minusy i plusy taśmy są połączone ze sobą jeden po drugim. Łączenie w taki sposób kilkunastometrowych odcinków taśmy mogłoby skończyć się spadkami napięcia.

Dlatego też jeśli mamy duże połączenie między taśmami, stosować należy podłączenie równoległe. Polega ono na takim zestawieniu, że od każdej z taśm odchodzi osobny przewód, podłączony do zasilacza. Takie rozwiązanie likwiduje problem ewentualnych spadków energii. Równolegle łączymy zarówno w przypadku różnych typów taśm, jak również w przypadku różnych ich kolorów.

Montaż taśmy LED na ścianie

Montaż taśmy LED na ścianie to jeden ze sposobów na nietuzinkowy design wnętrza. W przypadku takiego pomysłu, najlepiej sięgnąć po listwy oświetleniowe LED. Produkty z tej grupy umożliwiają umieszczenie na nich taśm LED. Komponenty te są bardzo lekkie i jednocześnie wytrzymałe, ponieważ powstają z najtwardszej odmiany styropianu na rynku - EPS 200. Dodatkowo tworzywo to jest pokrywane mieszanką kruszywa kwarcowego i żywicy, dla jeszcze większej odporności. Tak przygotowany produkt umieszcza się na ścianie wyłącznie przy pomocy dedykowanego kleju, więc jest to proces bardzo prosty.

Producenci oferują listwy oświetleniowe, które można umieszczać zarówno tuż pod sufitem, jak i na środku ściany czy przy podłodze. Szeroka oferta stwarza duże możliwości aranżacyjne. Jest to więc atrakcyjny i szybki sposób na odmianę wnętrza i wprowadzenie do niego energooszczędnych taśm. Atrakcyjnie będzie prezentować się między innymi półka pod sufitem LED, która spełnia swoją funkcję szczególnie po zmroku.

Montaż taśmy led pod sufitem - montaż taśmy led na ścianie

Montaż taśmy LED pod sufitem cena

Teraz sprawdzimy jak wygląda cena montażu taśmy LED pod sufitem. Koszty uzależnione są od danego fachowca od regionu Polski, z którego pochodzi. Jak to w większości przypadków bywa, najdrożej jest w województwie mazowieckim. Cenę montażu z reguły wyznacza się w odniesieniu do metra bieżącego taśmy. Przedział finansowy rozpoczyna się od 15 złotych za mb i sięgać może nawet ponad 40 złotych za mb. Jak łatwo obliczyć, w przypadku kilkunastu metrów taśmy całościowa cena będzie już znacznym obciążeniem dla domowego budżetu. Warto więc postawić na samodzielny montaż, który wcale nie jest trudny. Pozwoli zaoszczędzić nam to środki finansowe i da satysfakcję z własnoręcznego wykonania prac.