Elewacja w stylu angielskim

2020-02-20

Elewacja w stylu angielskim

Elewacja w stylu angielskim to bardzo ciekawy sposób na wystrój zewnętrznej części nieruchomości. Obecnie obserwujemy tendencję do tworzenia fasad nowoczesnych, o "lekkim" designie i przyjaznych kolorach. Styl angielski jest bardziej odwróceniem się w stronę przeszłości i tradycyjnych aranżacji. Nie oznacza to jednak, że wygląda on nieatrakcyjnie czy przytłaczająco. Odpowiednio wyważona fasada angielska będzie zachwycać klasyczną stylistyką i korespondencją z naturą. Sprawdźmy więc jak odmienić charakter naszej nieruchomości i nadać jej niesamowity klimat rodem z epoki...

Charakterystyczne cechy elewacji domu w stylu angielskim

Teraz wymienimy charakterystyczne cechy elewacji domu w stylu angielskim. Design ten przede wszystkim bazował w przeszłości na budowie budynków z naturalnych materiałów, a więc na przykład kamienia, ale niezwykle popularna była też cegła. Do tej stylistyki przylgnęły też dachy pokryte strzechą, więc w dzisiejszych czasach możemy po prostu iść w kierunku pokryć dachowych o brązowym odcieniu. Niektóre angielskie domy zbudowane były z drewna, ale obecnie mogą zastąpić je deski kompozytowe, które w idealny sposób imitują naturalny materiał. Ponadto, opisywany styl charakteryzował się w przeszłości licznymi wykuszami, szprosami w oknach czy lukarnami.

CHARAKTERYSTYCZNE CECHY ELEWACJI DOMU W STYLU ANGIELSKIM

Dom w stylu angielskim ma specjalny projekt elewacji. Ściany są najczęściej budowane z płaskiej, czerwonej cegły. Brytyjczycy jako jedni z pierwszych odkryli sztuczny kamień do budowy, więc projekt charakteryzuje się przede wszystkim obecnością sztucznego lub dzikiego kamienia w elewacji domu.

Fasada jest również ozdobiona podszewką z pianki lub poliuretanu. Takie materiały mają bardzo lekką wagę, więc nie obciążają frontu domu. Materiał jest dość wszechstronny: można go pomalować na dowolny kolor, ponieważ jest w stanie naśladować takie naturalne materiały, jak kamień lub gips.

Funkcje elewacji

Jak przedstawiają się funkcje elewacji angielskiej? Projekt domów wykonanych w tym stylu jest często utożsamiany z klasyką. Fasady domów w stylu angielskim zawsze wyróżniały się oryginalnym materiałem dekoracyjnym i specjalnymi elementami dekoracyjnymi. Często podczas budowy angielskich domów łączone są różne odmiany stylu angielskiego, na przykład:

  • gruziński;
  • wiktoriański;
  • tudor.

W dzisiejszych czasach najczęściej łączone są style gruziński i wiktoriański jeśli chodzi o dekorację fasady.

Styl gruziński

Fasada domu w stylu gruzińskim pozostawia w swoich przejawach ślady starożytnej architektury. Cechą takiego domu jest symetria i jednolity układ okien, które na parterze z reguły były zabezpieczone prętami. Parter domu wyróżnia się obecnością wysokiej piwnicy; okładzina ścienna ma oryginalne gzymsy i listwy. Drzwi wejściowe są najczęściej wykonane z materiałów drewnianych i mają okna w górnej części drzwi.

Styl gruziński elewacji

Styl wiktoriański

Często projekt elewacji domu ma cechy stylu wiktoriańskiego. Projekt charakteryzuje symetria z wejściem do centrum. Takie domy charakteryzują się obecnością wykuszowych okien z dużymi ramami, które zdobią elewację domu. Okna drugiego piętra są zwykle bardzo niskie. Wynika to z faktu, że pułapy w angielskich domach są również niskie.

Taka konstrukcja pomieszczenia jest ekonomicznie korzystna, ponieważ niskie sufity zmniejszają ilość energii, którą należy przeznaczyć na ogrzewanie. Angielska fasada często wyróżnia się okrągłymi oknami.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Dach takiego budynku jest pokryty łupkiem i można go ozdobić za pomocą dwóch symetrycznych rur, stożkowych wież lub cylindrycznych aneksów z markizami.

Projekt elewacji angielskich domów wyróżnia się obecnością witraży na ścianach lub kędzierzawych, mozaikowych murów z elementami dekoracyjnymi z elementów z kutego żelaza.

Fasada domu w angielskim stylu wiktoriańskim jest wykonana z kamienia. W przypadku okapów, drzwi i przejść okiennych, charakterystyczne są kontrastujące kolory.

Styl Tudorów

Fasada domu w stylu Tudorów charakteryzuje się obecnością tego samego muru. Takie murowanie wykonuje się zgodnie z rodzajem ścian zamków i fortec, a także stosuje się rygle z wypełnieniem ścian drewnianej ramy cegłą lub kamieniem.

Front domu jest całkowicie nietypowy dla obecności ganku, ale nad drzwiami wejściowymi budowane są specjalne zadaszenia, które zazwyczaj są ozdobione roślinnością wspinaczkową.

Funkcje balkonu i dziedzińca

W naszym tekście czas na funkcje balkonu i dziedzińca. Jeśli projekt domu obejmuje balkon, najczęściej ma on balustradę, a przednia część wejścia jest często ozdobiona pilastrami. Angielska fasada domów charakteryzuje się prostotą, trwałością, niezawodnością i konserwatyzmem.

W przypadku domów, charakterystyczna jest obecność naturalnych materiałów (kamień, cegła, gips), obecność dużych okien, oryginalne wykończenie okładzin ściennych budynku. Z reguły konstrukcja odbywa się na dwóch piętrach ze stromym dachem.

Podstawa i cechy dachu

Podstawa angielskich domów jest prawie niewidoczna. Podłoga jest układana na cienkiej warstwie fundamentu, prawie na nieutwardzonej części ziemi. Inną cechą domów jest to, że w piwnicach lokali nie ma zwyczaju umieszczania garaży lub jakichkolwiek warsztatów.

Z reguły fasada rzadko jest malowana lub podszywana. W rzadkich przypadkach do pokrycia używa się materiałów z cegły lub lekkiego stiuku. Malowane są głównie takie elementy, jak drzwi, okna i gzymsy.

Fasada domów w stylu angielskim ma wysoki dach. Dach jest najczęściej wykonany z materiałów takich jak łupek, dachówka, a nawet słoma.

Jeśli w czasach starożytnych dachy wykonane z naturalnych materiałów świadczyły o złej sytuacji finansowej właścicieli, w czasach współczesnych takie materiały są bardzo cenione i uważane za przyjazne dla środowiska. Wśród tych materiałów najpopularniejsza jest słoma i trzcina.

Cechy dachu to jego wysokość i ostrość. Dachy angielskich domów są wielospadowe ze szczytami. Takie dachy są wyłożone kafelkami. Ostatnio dachy ze słomy stały się najbardziej popularne. Produkcja takiej powłoki na dach odbywa się za pomocą trzciny, słomy i specjalnego rodzaju pszenicy.

Elewacje domów w stylu angielskim

Na koniec w kontekście elewacji domów w stylu angielskim zajrzymy na podwórko. Charakterystyczną cechą angielskiego stylu jest obecność dużej ilości roślinności przed domem. Pamiętaj, aby mieć trawnik za lub przed domem. Brytyjczycy dbają o obecność ogrodu w pobliżu domu lub klombu.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Garaż nie jest według zwyczaju elementem do obnoszenia się, więc jest zabudowany we wnętrzu witryny. Garaże nie są budowane osobno pod markizami, a także nie jest akceptowane, aby garaż przylegał do ściany budynku mieszkalnego.

Angielski styl elewacji jest klasyczny i nie podlega wpływowi czasu ani panującej akurat modzie. Układ i projekt domu w stylu angielskim jest praktyczny, niezawodny i ekonomiczny.