Jak dociąć listwy w narożnikach?

2019-08-30

Jak dociąć listwy w narożnikach? - docinanie listew przysufitwoych

Jak dociąć listwy w narożnikach? - to pytanie zadaje sobie wielu nabywców sztukaterii. Ozdobne i funkcjonalne listwy sufitowe, ścienne oraz przypodłogowe sprzedawane są w określonych rozmiarach. Najczęściej mają 200 lub 240 centymetrów. Producenci nie docinają ich, dlatego klient zmuszony jest do własnoręcznych modyfikacji już podczas procesu montażu. Wiele osób na samą myśl o tej czynności, zniechęca się do zakupów lub szuka pomocy u wszelkiej maści "złotych rączek" czy fachowców od wykończenia wnętrz. A to niesie ze sobą dodatkowe koszta. Tymczasem do całego procesu będziecie potrzebować jedynie dwóch narzędzi - doskonale Wam znanej, klasycznej piły ręcznej oraz być może nieco mniej znanej skrzyni uciosowej. W poniższej części tekstu dokładnie opiszemy Wam między innymi jak przyciąć listwy sufitowe pod kątem oraz inne typy listew.

Pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe?

Zacznijmy więc od kwestii pod jakim kątem ciąć listwy przysufitowe? Wszystko zależy od przeznaczenia i umiejscowienia. Generalnie do docinania listew wykorzystujemy dwa kąty - kąt 90 stopni oraz kąt 45 stopni. Jeśli chcemy produkt po prostu skrócić, wówczas tniemy pod kątem prostym. Jeśli chcemy natomiast dociąć listwy w rogach, by dopasować je na łączeniu dwóch ścian, wówczas musimy ciąć pod kątem 45 stopni.

Cięcie listew styropianowych pod katem 45 stopni

Czas wyjaśnić Wam jak prawidłowo powinno przebiegnąć cięcie listew styropianowych pod kątem 45 stopni. Absolutnie nie próbujcie robić tego "na oko", bo skończy się to niepowodzeniem i dwie przycięte w ten sposób listwy na pewno nie będą do siebie pasować na ścianach. Docinanie listew styropianowych, jak również komponentów z poliuretanu, drewna, PVC czy MDF, powinno odbywać się przy pomocy skrzyni uciosowej. Ten niezwykle prosty, ale równie pomocny produkt zapewnia pracę pod odpowiednim kątem, dzięki specjalnie wymierzonym rowkom. Skrzynia posiada wyżłobienia wycięte pod kątami 45 i 90 stopni. Jest więc idealna do różnego rodzaju listew i sztukaterii. Wystarczy dokupić do niej zwykłą piłę ręczną, by bez stresu dociąć profile w odpowiednim miejscu. Dzięki skrzynce uciosowej przekonacie się, że przycinanie sztukaterii styropianowej nie musi być trudne. Ba, jest ono wręcz dziecinnie proste.

Cięcie listew styropianowych pod katem 45 stopni

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach?

Jak przyciąć listwy podsufitowe w rogach? oraz Jak dociąć listwy sufitowe? - to jedne z pytań, które często otrzymujemy od naszych klientów. Mamy nadzieję, że dzisiejszy tekst pokazał Wam, że modyfikowanie rozmiaru listew nie jest niczym trudnym. Nie ma różnicy, czy są to listwy przysufitowe, ścienne czy przypodłogowe. Możecie również docinać je ręcznie niezależnie od tego, z jakim materiałem lub tworzywem pracujecie. Wyposażcie się w dobrą piłę o ostrych ząbkach i skrzynię uciosową, która zapewni Wam bardzo precyzyjne cięcie i przekonajcie się, że czasem warto wziąć sprawy w swoje ręce.