Nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem aranżacje

2019-09-06

Nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem aranżacje - w dzisiejszym artykule poruszymy kwestię zagospodarowania głównej przestrzeni domu z dwiema "gryzącymi" się rzeczami. Mowa o kominku i odbiorniku telewizyjnym. Wszak to pierwsze kojarzy nam się jednoznacznie z tradycją i przeszłością, a to drugie jest symbolem nowoczesnych technologii i teraźniejszych czasów. Jak pogodzić ciepło domowego ogniska z wizją telewizyjną? Czy ma to w ogóle szanse powodzenia? Okazuje się, że tak, ale w niektórych przypadkach należy skorzystać z podpowiedzi specjalisty.

Zacząć należy jednak od tego, że bardzo dużo zależy od rodzaju kominka. Jeśli chcemy umieścić we wnętrzu klasyczny kominek (a więc opalany drewnem z otwartym paleniskiem lub wkładem kominkowym zamkniętym), jego umiejscowienie jest z góry regulowane przez przepisy. Wówczas musimy dopasowywać i ustawiać pozostałe elementy względem kominka. Inaczej ma się to w przypadku bio kominków lub kominków elektrycznych, ale ten wątek poruszymy w dalszej części tekstu.

Istotne jest, by już podczas tworzenia projektu architekt zaproponował sensowne rozwiązanie dla umiejscowienia kominka. Należy też już na początku zdecydować, czy chcemy, aby palenisko było centralnym punktem salonu. Jeśli tak, naprzeciwko niego powinien znaleźć się wypoczynek, czyli kanapa lub sofa. Jeśli jednak najbardziej zależy nam na oglądaniu telewizji, warto skorzystać z innych rozwiązań, na przykład kominka narożnego...

Jak urządzić salon z kominkiem narożnym i telewizorem?

W tym miejscu przechodzimy do pytania: jak urządzić salon z kominkiem narożnym i telewizorem? Narożne palenisko stwarza dodatkowe możliwości aranżacyjne i pozwala na daleką odległość między nim a odbiornikiem. Jest to bardzo istotna kwestia, którą powinni kierować się właściciele mieszkań i domów, chcący wprowadzić do salonu kominek. Oczywiście występują przypadki bliskiego zestawiania tych dwóch elementów, ale powiedzmy sobie szczerze - są to raczej wyjątki.

Produkty przedstawione na zdjęciu

By całość się nie "gryzła" i by w pomieszczeniu panowała harmonia, można na przykład zestawić kominek narożny i telewizor na ścianach prostopadłych do siebie. Właściwe ustawienie narożnika lub kanapy pozwoli nam mieć ogląd na jedno i drugie, bez niepotrzebnego oczopląsu. Zyskamy też zgrabne zamknięcie przestrzeni wypoczynkowej.

Salon z telewizorem i bio kominkiem

Wcześniej wspomnieliśmy o rozwiązaniu, jakim jest salon z telewizorem i bio kominkiem. Tego typu palenisko, lub kominek elektryczny, stwarzają większe możliwości aranżacyjne. Jeśli nie przeszkadza to domownikom, telewizor można umieścić tuż nad bio kominkiem. Nie będzie on emanował dużym ciepłem, dlatego jest to rozwiązanie bezpieczne. Pozostaje jednak kwestia estetyki, bo tak jak pisaliśmy wcześniej - generalnie palenisko i tv powinny znajdować się w dużej odległości od siebie. Umiejscowienie jednego elementu nad drugim raczej wyklucza też używanie ich jednocześnie. Płomień z kominka będzie przeszkadzał w oglądaniu telewizji i vice versa.

Produkty przedstawione na zdjęciu

Mały salon z kominkiem i telewizorem galeria

A co w przypadku, gdy posiadamy mały salon z kominkiem i telewizorem? Jak pogodzić dwie przeciwstawne rzeczy na małej przestrzeni? W tym przypadku warto rozejrzeć się za meblami, w których można schować telewizor. Wygląd powinien być dostosowany do stylistyki kominka, tak by wszystko stanowiło spójną całość. Można zaaranżować i odpowiednio przebudować dany mebel, albo skorzystać z gotowego rozwiązania. Na rynku bez problemu znaleźć można produkty z drewna dedykowane właśnie tego typu rozwiązaniom.

Można spróbować też umieścić kominek i telewizor naprzeciwko siebie, jednak jeśli salon jest bardzo mały, istnieje ryzyko, że ogień będzie odbijał się w telewizorze, przez co oglądanie wiadomości i innych programów będzie bardzo uciążliwe.

Reasumując, jeśli planujecie salon z kominkiem i telewizorem, odpowiednio zaplanujcie zagospodarowanie przestrzeni, a jeśli będzie to konieczne, skorzystajcie z porad architekta wnętrz.