Listwy dylatacyjne do paneli i płytek to produkty przeznaczone do maskowania szczelin, które powstają podczas łączenia podłóg. Zabezpieczają one nieestetyczną lukę pomiędzy powierzchniami, sprawiają też, że wszelkie nierówności oraz niedociągnięcia zostają zamaskowane. Ponadto nadają podłodze ładny wygląd i zapewniają komfort jej użytkownikom. Zastanawiacie się jak je zamontować? Możemy to zrobić tradycyjnie, przy użyciu kołków. Niektóre listwy mają kołki dołączone do zestawu. Wówczas musimy więc wykonać jedynie kilka otworów w podłożu, umieścić kołki w szynie listwy, następnie wprowadzić je w podłogę i mocno docisnąć. Nowością są obecnie listwy dylatacyjne do paneli z możliwością natychmiastowego montażu. Na spodniej części posiadają fabrycznie naniesione paski kleju, który trwale łączy listwę z podłożem. To dużo prostsze rozwiązanie, gdyż nie musimy wiercić dziur. Ponadto klej staje się barierą, która zabezpiecza przed wnikaniem wilgoci oraz zanieczyszczeń w przestrzeń pomiędzy listwą a podłogą.
Listwy dylatacyjne do paneli podłogowych
Listwy dylatacyjne do paneli podłogowych są niezwykle ważnym produktem. Dlaczego? Ponieważ przerwa dylatacyjna pomiędzy ścianą a terakotą jest niezbędna. Pozwala podłodze „pracować” i chroni ją przed wewnętrznym uszkodzeniem. Nie wygląda jednak najlepiej, dlatego konieczne jest zastosowanie specjalnej listwy. Listwy dylatacyjne zabezpieczają szczelinę pomiędzy terakotą a ścianą, a tym samym zapobiegają wnikaniu wilgoci oraz zanieczyszczeń. Ponadto chronią też ściany przed zabrudzeniem bądź zachlapaniem, np. w trakcie mycia podłóg. Listwa to też łatwy sposób na zakrycie wszelkich niedociągnięć, jak chociażby wyszczerbiony lub nierówny brzeg panelu czy płytki. Komponenty te dostępne są w wielu rozmiarach. Z łatwością możemy więc dopasować je do wystroju i charakteru wnętrza. Ich montaż nie jest trudny i można wykonać go samodzielnie.
Listwy dylatacyjne do betonu cena
Listwy dylatacyjne można również stosować do betonu, przy czym cena pozostaje taka sama, bo wykorzystuje się ten sam produkt. Najczęściej jednak komponenty te używane są w przypadku połączeń między dwiema posadzkami. Laicy w tej dziedzinie powinni zachować czujność. W przypadku braku doświadczenia w układaniu podłóg możemy bowiem ułożyć obie posadzki bez zachowania dylatacji, nie mając świadomości, że niewielka szczelina pomiędzy nimi jest niezbędna. Tą przestrzeń pozostawia się na ewentualna pracę podłogi – ułożone płytki bądź panele mogą bowiem minimalnie przesunąć się na boki. W przypadku kiedy nie zachowamy niezbędnej dylatacji, będą wypaczać się i krzywić. Do zamaskowania luki pomiędzy nimi stosujemy właśnie listwy dylatacyjne. Produkty te maskują nierówności podłoża, zabezpieczają szczelinę przed wnikaniem zanieczyszczeń oraz czynią podłogę bezpieczną dla jej użytkowników. Dlatego też warto zainwestować w ten element i cieszyć się jego funkcjonalnością przez długi czas.